Ona je, na zajedničkoj konferenciji za novinare, uoči razgovora sa premijerom Vučićem, izrazila posebnu zahvalnost šefu srpske vlade za pomeranje posete unapred, zbog njenog puta u Vašington.

"Srbija i Nemačka su zemlje koje su prijateljske povezane. U Nemačkoj živi 400.000 Srba. Nemačka je među glavnim trgovinskim partnerima sa obimom od nešto ispod 4 milijarde evra, i investicijama u visini od 1,3 milijardi evra. Danas možemo reći da 370 preduzeća sa nemačkim učešćem u Srbiji zapošljava 25.000 građana Srbije", obajsnila je Merkelova.

Kazala je da želi da se saradnja sa Srbijom učvrsti i dalje razvija, zbog čega je dobro što je premijer Vučić sproveo značajne reforme, i pored pojedinih opiranja.


Time je, kako je konstatovala, stvoreno bolje okruženje za razvoj privrede i investicije.

Srbija je na pravom putu i po pitanju evrointegracija, istakla je i primetila da Srbija "ispunjava standarde EU":

"Premijer Vučić je uz velike napore ispunio sve uslove, ne samo da započnu pristupni pregovori, već i da se napreduje u tom procesu. Krajem februara otvorena su dva nova poglavlja, što pokazuje da reformski napori napreduju i da se primenjuju standardi. To je veliki uspeh", istakla je ona.

Ohrabrila je Srbiju da nastavi sa reformom pravosuđa, odnosno vladavine prava, koja je, kako je naglasila, u fokusu prituspnih pregovora. Kazala je, takođe, da treba u te procese uključiti civilno društvo.

undefined Vučić i Merkel

Osvrnula se i na slobodu medija i izjašnjavanja, rekavši da je ona od velikog značaja.

"Želim podvući da kada govorimo o reformama, to nije nešto što Brisel i EU nameću, već nešto što je u interesu Srbije. Posebno ekonomski rast pokazuje da reforme vode ka uspehu", podvukla je Merkelova.

Ona je konstatovala i da je privatizacija državnih preduzeća dobro napredovala, kao i da ekonomski podaci pokazuju da se Srbija nalazi na dobrom putu.

"Srbija je deo regiona u kojem se svakodnevno brinemo o stabilnosti, a premijer Vučić se uvek zalagao da razvoj regiona bude miran i razuman, posebno u odnosu sa Kosovom. Odavde možemo lako deliti savete, ali na terenu treba postići rezultate", istakla je nemačka kancelarka pohvalivši i hrabre korake u tom procesu.

Znam samo jedno ime - Merkel

Kazala je da su, i pored svih problema, odnosi sa Kosovom postali bolji.

Izrazila je nadu da će iritacije i tenzije u regionu moći biti prevaziđene, te podsetila da se za to zalaže i šefica evrospke diplomatije Federika Mogerini, a da će u četvrtak u Sarajevu evropski komesar Johanes Han sa premijerima regiona, u okviru Berlinskog procesa, pred samit na leto u Trstu.

"Berlinskim rpocesom pokušavamo da pojasnimo naše obaveze prema zemljama regiona i primenimo naša obećanja. Zemljama regiona su potrebni praktični uspesi, a to sve vodi ka povezivanju tih država", uverena je Merkelova.

Ponovila je da sve zemlje regiona imaju pristupnu perspektivu, a da su dokaz pregovori sa Srbijom.

Posebne reči pohvale Merkelova je imala na račun ponašanja Srbije u izbegličkoj krizi, rekavši da je ta zemlja uvek regostrovala migrante, i dala svoj doprinos.  "Kada se uzme u obzir u kojim teški uslovima često žive sami građani Srbije onda to zaslužuje veliku pohvalu", podvukla je Merkel.

Dodala je da nije tačno da više nema ilegalne migracije preko balkanske rute, najavljujući da će o tome razgovarati sa premijerom Srbije i obećala da Nemačka srpske vlasti neće ostaviti na cedilu po ovom pitanju.

Uz pomoć Nemačke i EU možemo da sačuvamo mir

Aleksandar Vučić je rekao da Srbija ulaže mnogo napora u očuvanje regionalnog mira i stabilnosti i zahvalio je Merkelovoj što je uvek imala razumevanja za Srbiju.

Dodao je da je Srbija uvek imala podršku Nemačke i njene kancelarke, ta da joj je na tome zahvalan ne samo on, već i građani Srbije i drugih delova Zapadnog Balkana.

"Situacija jeste turbulentna u pojedinim zemaljama, ali mislim da uz podršku Nemačke i EU možemo da sačuvamo mir i stabilnost. Našu Srbiju pre svega, ali i ceo Zapadni Balkan vidimo kao mesto budućeg ekonomskog rasta za celu Evropu", rekao je Vučić.

Na dobrom smo putu što se ekonomije tiče, naveo je premijer i zahvalio Angeli Merkel na tome što je videla koliko su teške reforme koje je Srbija sprovela.

Saglasio se sa nemačkom kancelarkom da u Srbiji ima još mnogo toga da se radi, te da je u pravu kada govori o vladavini prava i efikasnosti pravnog sistema.

Dodao je da su Srbija i Nemačka ostvarile rekord u obimu trgovinske razmene, koja prvi put prelazi četiri miliona evra, da je sve više nemačkih kompanija u Srbiji i da istraživanja pokazuju da bi više od 90 osto njih ostalo tu i ponovo investiralo u Srbiji.

Mislim da ćemo imati više sastanaka sa malim i srednjim preduzećima pre nego što otputujem sutra u Sarajevo, naveo je Vučić.

Govoreći o sukobima iz prošlosti, Vučić je naglasio da želimo da se to "nikada više ne pojavi".

"Želimo da gledamo u budućnost", rekao je Vučić i dodao da je Beograd i u pregovorima sa Prištinom imao teške poteze, kao i u odnosima sa BiH.

"Mislim da smo time zaslužili jednu vrstu poštovanja i da takvom odgovornošću, ozbiljnošću i posvećenošću možemo da gradimo poverenje između Srba i Nemaca", rekao je Vučić.

Što se tiče migrantske krize, naveo je da je u Srbiji trenutno 7.950 migranata, što je mnogo više nego u nekim okolnim zemljama.

"Cenimo činjenicu da Angela Merkel prepoznaje naš trud i rad - nije uvek lako, neki nemaju nijednog migranta. Mi nismo članca EU, ali podnosimo taj teret i nikada se ne žalimo", rekao je Vučić.

Zahvalio je i Nemačkoj i EU na podršci u migrantskoj krizi.

"Želimo da pokažemo solidno i humano lice i uvek ćemo podržavati politiku kancelarke Merkel, kao što smo to i do sada činili", naglasio je Vučić.