U banjalučkom naselju Česma jutros je treći put pokušano prisilno iseljenje porodice Kuzmić, koje je odloženo do daljeg, nakon što je Radomir Kuzmić pretio da će, uz pomoć plinske boce, da digne u vazduh i sebe i kuću. Isti scenario dogodio se i u avgustu prošle godine.
Nekoliko desetina policajaca pojačanih jedinicom za podršku, stiglo je jutros nešto pre devet časova pred kuću porodice Kuzmić, gde su se okupile komšije i građani koji je podržavaju u njenoj borbi da sačuvaju kuću.
Radomir Kuzmić sudskog izvršitelja i policiju dočekao je na terasi pored plinske boce i sa upaljačem i upozorio sve prisutne da se ne približavaju kući, jer će u protivnom da zapali bocu.
"Koliko sam bio odlučan da se u ratu borim za Republiku Srpsku, toliko sam odlučan da se borim za svoj krov nad glavom", poručio je Radomir Kuzmić sa terase kuće, koju bi odlukom suda trebalo da napusti i vrati se u svoju nekadašnju kuću u Hrvatskoj.
Nakon sat vremena neizvesnosti i nekoliko upozorenja policiji i prisutnima, među kojima je bila i Kuzmićeva supruga Gordana, da se odmaknu od dvorišta, drama je završena.
Policija je i ovoga puta imala tanje živce, ali i razumevanje, pa se odustalo od deložacije, a iako je porodica Kuzmić mogla da odahne danas, ogromna briga je i dalje tu.
"Ogorčen sam na korumpirane pojedince u domaćem pravosuđu koji dovode narod u ovakvu situaciju u koju su mene doveli. Neka je sramota sudiju koja je vodila postupak u mom predmetu što je donela onakvu presudu", rekao je Kuzmić novinarima kada se sve smirilo.
On je zahvalio Ministarstvu za izbegla i raseljena lica u kojem su pokušali da odlože današnji pokušaj izvršenja presude, ali kako Kuzmić kaže, to nije bilo moguće jer je tražilac izvršenja odustao od predloga da se sklopi neka vrsta ugovora.
Tražilac izvršenja je Lucija Budiša, supruga pokojnog Dragomira Budiše s kojim je Kuzmić 1992. godine menjao svoju imovinu u mestu Slavonski Kobaš u Hrvatskoj za imovinu u Česmi. Porodica Budiša 2003. godine zatražila je poništavanje ugovora o zameni nekretnina, što je Osnovni sud u Banjaluci prihvatio, a Okružni potvrdio.
"Ona živi u Australiji i njoj sigurno nije stalo do ove imovine. Verovatno to radi iz kaprica, samo da profitira od imovine koju sam ja čuvao i održavao dok su oni uzrokovali da moje imanje propadne zbog neodržavanja. Totalno je devastirano i ja se nemam kuda tamo vratiti", objašnjava Kuzmić.
On je nedavno protestovao ispred palate predsednika Republike Srpske, a pre nekoliko godina i pred Osnovnim sudom u Banjaluci, a zatim danima štrajkovao ispred Narodne skupštine Republike Srpske i tada su mu i poslanici i tadašnji ministri u Vladi obećavali da će pomoći u rešavanju njegovog slučaja.
Kuzmić je i danas zamolio predsednika Republike Srpske Milorada Dodika da ispuni obećanje koje mu je dao 2009. godine kada je još bio premijer, ''ako je čovek od reči''.
"Zamolio bih ga da se drži obećanja i da na neki način pomogne u rešavanju mog problema. Ministarstvo je voljno da mi pronađe rešenje za trajni smeštaj, ali je problem što za to treba i komad zemlje koji ja nemam i nemam mogućnost da ga kupim. Ministarstvo tvrdi da bi me uvrstilo u međunarodni projekat o trajnom zbrinjavanju raseljenih lica, da mi izgrade kuću, ali u pitanju je taj komad zemlje", izjavio je Radomir Kuzmić i izrazio nadu da više neće morati da dolazi u ovakvu situaciju i da izlaže svoju porodicu traumama.
"Nije mi žao sebe, samo bi mi bilo žao da neko drugi nastrada", poručio je.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti