To je predviđeno Odlukom o evidentiranju koja je stupila na snagu 29. decembra 2017. godine, kojom je Skupština grada prihvatila inicijativu Direkcije za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda i propisala način za evidenciju neuslovne vodovodne mreže izgrađene na javnoj površini ili na površinama u svojini ili sa pravom korišćenja fizičkih i pravnih lica.

Evidencija će se, kako je saopštila Gradska uprava, sprovoditi na osnovu podataka i dokumentacije dobijene od javnih komunalnih preduzeća grada ili opštine, na osnovu dokumentacije fizičkih i pravnih lica koja su svojim sredstvima gradili mrežu i na osnovu podataka i dokumentacije kojom raspolažu nadležni inspekcijski organi.

Uspostavljanjem evidencije omogućiće se prikupljanje podataka o lokaciji, dužini, prečniku cevi, materijalu i drugim karakteristikama neuslovne vodovodne mreže što je od opšteg značaja za život i zdravlje stanovnika.

Evidencija bi trebalo značajno da doprinese nastavku izgradnje infrastrukturnih sistema koje na području grada Beograda realizuje Direkcija.

Problem nelegalne infrastrukture, pre svega vodovodne i kanalizacione mreže, posledica je neplanske urbanizacije u ranijem periodu, što je nateralo građane i investitore da sami grade ovakve objekte kao nelegalne infrastrukturne sisteme, a zatim je na njih priključen veliki broj objekata.

Kada dođe do većih oštećenja ovih nelegalnih sistema, aktiviraju se nadležna komunalna preduzeća kako bi sprečila ugrožavanje korišćenja javnih površina i kako bi sprečila teže posledice po okolne objekte.

Na taj način nelegalna mreža se nezvanično održava, a potrošačima se ispostavljaju računi za komunalne usluge.

Proradila baza nelegalnih objekata