Mnoga šampionska grla gledali smo proteklih decenija kako jezde stazom kod Careve ćuprije. Odlazak na Beogradski hipodrom nedeljom bilo je, za mnoge, više od gledanja konjičkih trka i klađenja. Bilo je to i "mondensko" mesto, prilika da dame pokažu nove šešire...
Danas, u 2018. godini, pitanje je da li će hipodrom, inače najstariji sportski objekat biti na tom mestu.
Od 2008. godine, odlukom tadašnjih vlasti Grada Beograda, beogradski hipodrom je postao Javno preduzeće u vlasništvu Grada. Očekivalo se da taj objekat, konačno stane na stabilne noge, ali...
Prema ranijim izjavama predstavnika gradskih vlasti, sadašnje stanje je neodrživo, jer preduzeće pravi gubitke. Razmišlja se o preseljenju hipodroma na neku drugu lokaciju, kao i da treba tražiti strateškog partnera.
Postoje neke nezvanične ideje da se hipodrom bude izmešten, a da se na tom mestu napravi poslovno-stambeni prostor.
Slične ideje imale su i prethodne vlasti, ali je, do sada, problem u tome što je na snazi ugovor o partnerstvu sa Francuzima (potpisan još 1988. godine). Taj ugovor ističe na proleće ove godine.
Bez ugovora nemoguća je organizacija trka.
Udruženje "Hipodrom u Beogradu" najavilo je skup za subotu sa ciljem da konjički sport bude očuvan u glavnom gradu Srbije.
"Tribina, izgorela pre 18 godina i dalje nije rekonstruisana iako je neophodna za posetioce svakog Hipodroma. Gradski budžet za 2018. za rekonstrukciju tribine predviđa 100.000 dinara, što je isto kao i prošle godine i naravno, nedovoljno. Gradski budžet za 2018. ne predviđa ništa za organizaciju trka, sanaciju staza", navodi u saopštenju udruženja "Hipodrom u Beogradu".
Podseća se da prošle godine, prvi put u 104 godina dugoj istoriji, nisu organizovane trke na Hipodromu, kao i da su trke održavane i tokom Drugog svetskog rata ili NATO bombardovanja 1999. godine.
Ovo udruženje traži da tribina bude rekonstrusana i zaštićenakao kulturni spomenik, da bude sanirana staza i prateća infrastruktura, da klađenje bude odgovorno i organizovano, da se produži ugovor o korišćenju zemljišta na minimum 30 godina, da se izmeni osnivački akt i Statut JP Hipodroma i vrati na stanje pre 2012. godine, da bude minimum 30 trkačkih dana po sezoni, kao i da se na čelo JP Hipodroma Beograd, budu postavljeni, kako ističu, stručni ljudi.
Svih ovih godina, preduzeće "Hipodrom Beograd" poslovalo je sa gubicima, a dodatne probleme stvarali su i nerešeni slučajevi nelegalnih objekata unutar objekta. U poslednjih pet godina na čelu preduzeća "Hipodrom Beograd" promenjeno je čak pet direktora.
Tužno...
ISTORIJA BEOGRADSKOG HIPODROMA
Hipodrom kod Careve ćuprije je sagrađen 1914. godine, kada je tadašnji ministar Narodne privrede Jaša Prodanović dodelio ovo zemljište Dunavskom Kolu jahača "Knez Mihailo" za organizaciju konjskih trka. Od 1980. godine vodio se kao deo Gradskog zavoda za fizičku kulturu, a 1988. godine Izvršni odbor Skupštine grada, zemljište na kojem se nalazi hipodrom (površine od oko 23 hektara) dao je u 30-godišnji zakup Društvenom preduzeću "Hipodrom Beograd". To preduzeće je 2006. godine otišlo u stečaj, a marta 2007. godine godine Agencija za stečaj je pokrenula njegovu prodaju utvrdivši dugovanja od 57 miliona dinara.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina