Ministarka Zorana Mihajlović razgovarala je danas sa direktorom kineske kompanije CMEC u Srbiji Li Sjuećengom o realizaciji projekta.

"Formirali smo radnu grupu na nivou Vlade, sa ciljem da budemo što efikasniji u realizaciji projekta. Verujem da ćemo uskoro moći da zaključimo komercijalni ugovor, a paralelno sa tim da pregovaramo o načinu i uslovima finansiranja", rekla je Mihajlović, navodi se u saopštenju Ministarstva.

Mihajlović je istakla da je ovaj projekat izuzetno važan za grad Beograd i da je odlukom Vlade Ministarstvo građevinarstva određeno za investitora projekta.

Li Sjuećeng izvestio je ministarku Mihajlović da je ova kineska kompanija formirala međunarodni tim eksperata za ovaj projekat, svesna njegove važnosti.

"Radovi na rekonstrukciji i izgradnji objekata podrazumevaju veoma složene tehnologije izvođenja radova. Spremni smo da nastavimo saradnju sa vama i vašim timom, jer nosimo pozotivna iskustva sa prethodnih projekata", rekao je on.

Sastanku je prisustvovala i ambasadorka NR Kine u Srbiji Čen Bo, dodaje se u saopštenju.

Beograd je jedan od retkih gradova u Evropi koji nema fabriku za prečišćavanje otpadnih voda. Gradske vlasti planiraju da izgrade pet velikih postrojenja, a ugovor za gradnju prvog, kod Velikog sela potpisali su krajem novembra 2017. godine Grad Beograd i kineska firma CMEC za centralnu i istočnu Evropu.

Ostala četiri postrojenja trebalo bi da budu izgrađena u Krnjači, Batajnici, Vinči i Ostružnici. Gradnja svih pet fabrika trebalo bi da košta oko 500 miliona evra, pisao je balkangreenenergynews.com početkom prošle godine.

Nije poznato da li je ugovaranje saradnje sa Ministarstvom infarastrukture deo istog projekta, da li se radi o novom ili je Vlada preuzela deo poslova Grada.