Izmenom zakona nadležnost za rušenje nelegalnih objekata je sa opština prešla na gradsku građevinsku inspekciju i to, izgleda, daje rezultat.

Gradska sekretarka za inspekcijske poslove, Sonja Božović, kaže da je to daleko više nego isti period prethodne godine, ali i više nego prethodnih decenija. Ističe da to jasno govori da sadašnja gradska vlast ima jasnu političku volju da stane na put bespravnoj gradnji.

"To se i vidi na terenu. Imamo veliku pomoć od strane drugih institucija i organa u vidu obezbeđivanja sredstava i opremanja inspekcije, kao i odličnu saradnju sa nadležnim tužilaštvima što je jako važno u ovim postupcima", rekla je Božović.

Među bespravno građenim objektima koji su porušeni je, kaže, bilo i poslovnih i stambenih objekata, ali i dodaje da se građevinska inspekcija ne vodi kriterijumom namene objekta, već pre svega time da je izgrađen u skladu sa zakonom i važećim propisima ili mimo toga.

Osnovni kriterijum kojim se vodi inspekcija je, ističe Božović, zaštita javnog interesa, bezbednost građana i dece i uklanjanje objekata sa javnih površina.

Podsetila je da postoji čitav set kazni za bespravnu gradnju, od inspekcijskih mera koje se ogledaju u obustavi izvođenja radova, stavljanju trake odnosno zatvaranju gradilišta i u krajnjoj instanci uklanjanju objekata do podnošenja krivičnih i drugih kaznenih prijava.

"Od početka primene novog zakona mi smo zatvorili više od 350 bespravnih gradilišta. Podneto je više od 300 krivičnih i drugih kaznenih prijava za delo građenje bez građevinske dozvole i po našim saznanjima do sada je pravosnažno osuđeno oko 100 lica", precizirala je Božović.

Govoreći o tome koje mere Grad preduzima u cilju sprečavanja divlje gradnje, rekla je da se kontrolišu sva gradilišta i da, ukoliko se utvrdi da dolazi do neslaganja, odstupanja od građenja inspektor preduzima sve zakonom predviđene mere u zakonom predviđenim rokovima, kao što je zatvaranje gradilišta i u krajnjoj instanci uklanjanje bespravnog objekta.