Srpska napredna stranka vladaće u naredne četiri godine u 16 od ukupno 17 opština u Beogradu, ostalo je još da se vidi ko je pobedio na Novom Beogradu, gde se ponovo broje glasovi.
Naprednjaci mogu sami da formiraju vlast u svim opštinama (možda će negde i da budu voljni da prave koaliacionu vlast). Dakle, u odnosu na 2016. godinu biće prilično dosadno pratiti pravljenje vlasti u beogradskim opštinama, mada treba naglasiti da je veliki broj građana bojkotovao izbore održane 21. juna, odnosno izlasnost u Beogradu je bila slaba.
Opozicione stranke učesnice ovih izbora nisu dobro prošle, štaviše pojedine su prošle mnogo lošije nego pre četiri godine. Od ovoga treba izuzeti Šapićev SPAS koji je učestvovao u izbornoj trci u 13 opština i u svima je prešao cenzus.
Šapoić za "Politiku" kaže da se slaba izlaznost u Beogradu najviše odrazila na rezultat nevladajućih stranaka, pogotovo njegovog pokreta. "Da je izlasnost u Beogradu bila na nivou Srbije, verujem da bismo dobili veći broj glasova", kaže Šapić.
Upitan o eventualnim koalicijama sa SNS u pojedinim opštinama, Šapić odgovara da je ključno pitanje da li će SPAS pozvati na razgovore o formiranju vlasti, jer je SNS u gotovo svim, osim na Novom Beogradu dobio većinu.
"Ali, ako bude razgovora, to će biti prepušteno našim lokalnim organizacijama da se u skladu sa svojim viđenjima razvoja opštine dogovaraju oko vlasti. Ne treba da ih interesuje visoka politika u priči oko lokalnih pitanja", rekao je Šapić i dodao da "nije lud da ako SNS i Socijalistička partija Srbije preuzmu Novi Beograd, svoje lokalne organizacije ucenjuju neučestvovanjem u vlasti u drugim beogradskim opštinama".
Srpska radikalna stranka, jedan od najvećih gubitnika parlamentarnih izbora, vrlo loš rezultat zabeležila je i u Beogradu. Od ukupno 15 opština u kojima je imala izbornu listu (dakle, u samo dve nije - na Vračaru i u Starom gradu), uspela je da pređe cenzus tek u 7 opština, što je dvostruko manje nego 2016. godine.
"Nismo zadovoljni izbornim rezultatom zbog rada pojedinih odbora na terenu, ali i zbog spoljnih faktora. Kada se uporede rezultati lokalnih i parlamentarnih izbora, jasno je da postoje velika odstupanja, što ukazuje na neregularnost", kaže zamenik predsednika SRS Aleksandar Šešelj.
Ništa bolje nisu prošli ni Demokratska stranka Srbije (Pokret "Metla) i Pokret Dosta je bilo (Suverenisti Saše Radulovića). DSS, odnosno "Metla", imaće predstavnike u tek šest skupština opština, a DJB (Suverenisti) u samo pet.
To je lošiji rezultat i za jedne i za druge nego 2016. godine (DSS je tada ušao u 10 opštinskih parlamenata, kao i DJB, a radikali su tada imali predstavnike u 14 opština).
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Crvena zvezda se hitno oglasila saopštenjem: Trener Sferopulos je često i neopravdano na meti kritika!