• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

AKO JE OVO NOVO GROBLJE, GDE JE ONDA STARO? Mnogi su ceo život proveli u Beogradu, ali na to ne znaju da odgovore (FOTO)

Autor Veljko Petranović

Groblje u Ruzveltovoj ulici verovatno je naznačajnije i najuređenije groblje u Srbiji i svojevrstan beogradski kulturni spomenik. Ovo mesto većina prestoničana naziva "Novo groblje".

 Gde je Staro groblje u Beogradu Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

Budući da postoji Novo groblje, to implicira postojanje "Starog groblja". Ako je tako, šta je s njim i gde se nalazi? Odgovor je veoma jednostavan, ali nepoznat većini Beograđana.

Možda će vas zanimati

Srpska prestonica nekada je izgledala potpuno drugačije od grada kakav danas poznajemo. U vreme kada je Beograd bio tek jedna od turskih varoši, centar grada za srpsko stanovništvo nalazio se u Karađorđevoj, a ne u ulici Kneza Mihaila koja je bila daleka periferija.

Zato i ne čudi što se upravo tu, nedaleko od Varoš kapije, na mestu gde je počinjala Gospodska, a danas Brankova ulica, nalazilo i najstarije srpsko prestoničko groblje. Ono se još u 17. veku delilo na Veliko groblje, koje se prostiralo na padinama Zelenog venca, i na Kužno groblje gde su se sahranjivali umrli od zaraznih bolesti, naročito od kuge, koje se nalazilo duž današnje Ulice maršala Birjuzova.

Srpska uprava nad gradom donela je sa sobom i promene što se tiče mesta sahranjivanja tadašnjeg stanovništva. Knez Miloš je uvideo značaj starog jezgra grada, pa je 1826. godine naredio preseljenje varoškog, starog groblja sa Zelenog venca na tadašnju "daleku periferiju" Beograda - Tašmajdan.

Bilo je to prvo "novo" groblje, ali je rastom prestonice i širenjem Beograda na Vračar, Slaviju i Tašmajdan i ono "zastarelo". Nekih 50 godina nakon prvog seljenja, prestonički pokojnici su ponovo bili spremni za pokret. Tašmajdansko groblje se našlo u sred naraslog grada i postalo je nedovoljno za njegove potrebe.

Inicijativa o novom izmeštanju i pravljenju "novog, novog groblja" pojavila se već 1871. godine, da bi Tašmajdan konačno bio "raseljen" 1927. godine.

Tako je, kao treće zvanično groblje, Beograd dobio svoj "muzej na otvorenom" - Novo groblje. Pogledajte neke od najlepših znamenitosti ovog kulturnog nasleđa u galeriji:

(MONDO/Istorijski zabavnik)

Možda će vas zanimati

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

.....

Dok ne presele i novo groblje iz Ruzveltove da bi izgradili na tom mestu neki tržni centar.

Beogradska seljačina

Samo bolesti, groblja, lopovi, moroni. Rokaj, snimaj!

special image