U Parku Ćirila i Metodija, na uglu Ruzveltove ulice i Bulevara kralja Aleksandra pre skoro devedeset godina podignut je spomenik Vuku Karadžiću, koji je danas jedan od simbola Beograda. Sedeća figura pisca prvog srpskog rečnika izrađena je u bronzi, a u desnoj ruci Vuk drži knjigu, koja predstavlja simbol prosvetiteljstva.
Spomenik jednoj od najznačajnijih ličnosti domaće književnosti izradio je vajar Đorđe Jovanović i svečano je otkriven 1937. godine povodom obeležavanja 150 godina od Vukovog rođenja.
Vuk Stefanović Karadžić je u 19. veku sproveo reformu ćirilice, po uzoru na Adelungov princip: „Piši kao što govoriš, čitaj kao što je napisano”. Reforma srpskog pisma trajala je od 1814. do 1868. godine.
Ideja o podizanju spomenika nastala je još 1920. godine, a narednih deset godina trajalo je prikupljanje priloga za izradu spomenika. Skulptor Đorđe Jovanović 1932. godine je model spomenika preneo u Prag, kako bi se figura izlila u bronzi. Naredne, 1933. godine izrađen spomenik stigao je u Beograd, a do 1937. godine rešavalo se određivanje lokacije na kojoj će se nalaziti Vukova figura. Mesto na uglu Bulevara kralja Aleksandra i Ruzveltove ulice u Parku Ćirila i Metodija odabrano je kao konačna lokacija.
Vuk Karadžić prikazan je na spomeniku u poznim godinama, u statičnoj pozi, a dinamičnost na skulpturi stvara blago rotirani pokret glave. Spomenik Vuku Karadžiću utvrđen je za kulturno dobro 1965. godine, zbog istorijskih i kulturnih vrednosti koje predstavlja.
Vukova reforma srpskog jezika zaživela je 1847. godine i ona se smatra godinom Vukove pobede. Tada su na narodnom jeziku objavljena dela: „Pesme” Branka Radičevića, „Gorski vijenac” Petra Petrovića Njegoša, jezička rasprava Đura Daničića „Rat za srpski jezik i pravopis” i Vukov prevod „Novog zavjeta” na srpski.
Spomenik Vuku Karadžiću u Parku Ćirila i Metodija odaje počast istorijskoj ličnosti najzaslužnijoj za razvoj srpskog jezika, pismenosti i književnosti.
Vukov spomenik danas je poznat i kao mesto susreta različitih generacija, a mnoge stanovnike i posetioce glavnog grada njegova lokacija asocira i na podzemnu železničku stanicu koja se nalazi u njegovoj blizini.
Srbija u nemilosti, UEFA dozvolila "namešten" žreb za SP: Hrvatska i drugi biraju da li će igrati s nama!
Jelena Tanasković podnela ostavku: Bila vršilac dužnosti direktorke "Infrastruktura železnice Srbije"
Sveštenik Slaviša tražio 1.500 RSD za osvećenje vodice: Milan mu dao 500, pa nastao skandal u crkvi
Mondo ukrštenica za 20. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
"Pričali da sam lud, ali oni nisu čuli Željka!": Panter otkrio, evo zašto je izabrao Partizan, a ne Evroligu!