Slušaj vest

Tradicija bratimljenja dva grada je počela posle Drugog svetskog rata, a ovu inicijativu pokrenule su Ujedinjene nacije.

Beograd ima gradove pobratime širom Evrope i sveta, a bratimljenje dva grada znači i potpisivanje posebnih protokola o političkoj i ekonomskoj saradnji.

Beograd ima gradove pobratime širom Evrope i sveta-2.jpg
beograd rs 

Prvi na listi pobratima našeg glavnog grada je bio Koventri iz Ujedinjenog Kraljevstva, sa kojim je povelja sklopljena još 1957. godine.

Beograd je Koventriju poslao građu za izgradnju pozorišta koje je srušeno u ratu, a ovo pozorište i danas se, u znak zahvalnosti, zove po našem glavnom gradu.

Povelja o bratimljenju Beograda i Čikaga, grada u Sjedinjenim Američkim Državama, gde živi najveći broj Srba je potpisana u junu 2005. godine.

Sa glavnim gradom Slovenije, Ljubljanom, 2010. godine je potpisan sporazum.

Iste godine Beograd je postao i bratski grad sa Krfom.

Povelju o bratimljenju Beograd je sa Banjalukom potpisao 2020. godine.

Beograd ima gradove pobratime širom Evrope i sveta-3.jpg
beograd rs 

Pored pobratimskih, Beograd ima i prijateljske gradove među kojima su Rim, Berlin i Atina, kao i posebne sporazume o saradnji sa Pekingom, Moskvom, Teheranom i mnogim drugim gradovima.

U našem narodu pobratimstvo ima poseban značaj. Pobratim se uvek pazi i čuva.

Sa svim ovim gradovima, prestonica Srbije ima uspešnu međunarodnu saradnju, kao i uzajamnu podršku za obostrani dalji razvoj.

Gradonačelnik.Beograd.rs/MONDO