EKOLOŠKA CRNA RUPA

Evo kada deponija u Vinči odlazi u istoriju

Izvor mondo.rs Izvor Tanjug

Jedan od najvećih javno-privatnih projekata u zemlji, izgradnja nove i sanacija postojeće deponije Vinča u Beogradu, deo je nove Strategije za upravljanje čvrstim otpadom, čija javna rasprava uskoro počinje.

Javna rasprava o novoj strategiji Srbije za upravljanje čvrstim otpadom počeće sledećeg meseca, rečeno je Tanjugu u Ministarstvu zaštite životne sredine.

Na nacrtu ove strategije su radili međunarodni i domaći eksperti, kažu u Evropskoj banci za obnovu i razvoj (EBRD) koja je jedan od kreditora izgradnje postrojenja i deponije.

Direktor firme "Beo Čista Energija", koja upravlja ovim projektom, Vladimir Milovanović kaže za Tanjug da se radovi nisu prekidali proteklih meseci i da će krajem ove godine biti završena i puštena u rad nova deponija u Vinči, a stara zatvorena.

"Ovaj projekat je jedan od najvećih javno-privatnih partnerstava u Srbiji u ovom trenutku i izuzetno je kompleksan", ističe Milovanović.

Na lokaciji deponije, dodaje, u toku su paralelni radovi na izgradnji buduće elektrane na otpad vredne oko 200 miliona evra, ali radi se i na izgradnji sanitarne, zatim, deponije za inertni otpad, postrojenja za reciklažu građevinskog otpada i otpada od rušenja, kao i fabrika za tretman takozvanih procednih voda, odnosno one vode koja se kontaminira u postojećoj deponiji...

"Krajem ove godine završićemo izgradnju nove deponije i pustiti je u rad. Time će se konačno steći uslovi za zatvaranje postojeće deponije u Vinči, ekološke crne rupe u Beogradu" objašnjava Milovanović. 

On dodaje da će 2023. godine zona deponije u Vinči biti potpuno ekološki bezbedna.

Postrojenja koja se grade, napominje, zadovoljavaju sve srpske zakone i propise, ali i najnovije evropske regulative u pogledu emisije štetnih gasova.

U budućem postrojenju moći će da se sagoreva 340.000 tona komunalnog otpada, dok će se preostalih 170.000 tona odlagati na novu deponiju u okviru postojećeg kompleksa u Vinči.