Kanađanke Stefani i Džejn neprestano putuju, a ni pandemija ih nije u tome nije sprečila. Obišle su Poljsku, Ukrajinu, Tursku, Italiju, Grčku, Hrvatsku i Maltu. Najkraće su se zadržale u Ukrajini, dve nedelje, dok su Tursku obilazile četiri meseca i videle Istanbul, Fetije i Kas.
U našoj prestonici provele su mesec dana i prijatno su iznenađene kako su uspele da žive opušteno, mnogi Srbi bi čak i rekli "na visokoj nozi", a da ih to, bar po njihovim kriterijumima, nije puno koštalo. Ističu da ovo u Evropi nije baš lako postići, jer su brojne destinacije omiljene među turistima, što svi koriste da "dignu cene".
"Bar je takva situacija tokom letnje sezone. Zato smo se zapitale da li je možda istočna Evropa mesto gde možemo da ostvarimo naš cilj. Došle smo u Beograd na mesec dana, boravile smo u super sređenom stanu u samom centru grada, skoro svakog dana smo uživale u restoranima i jele neverovatno ukusnu hranu i sada je vreme da podvučemo crtu i preračunamo koliko nas je ovo sve koštalo", pričaju Kanađanke.
Kažu da su, kada su istraživale Beograd kao destinaciju, imale utisak da će budžet koji su namenile dosta da im potraje, ali su se pitale da li će investicija zaista da se isplati.
"Nismo bile sigurne šta prestonica Srbije može da nam ponudi. Nismo znale kako je u Beogradu danas. Nismo očekivale da ćemo zateći tako sofisticiran i kosmpolitski grad", iskrene su Kanađanke.
One su odsele u srcu Beograda, nedaleko od Studentskog trga i Kalemegdana. Tražile su stan koji će da zadovolji njihove želje i potrebe. Zanimljivo im je bilo to što u Beogradu možeš dobro da se provedeš, bez da te to išta košta. Ističu da su uživale u šetnjama gradom i da su svašta videle i naučile.
"Tu je Trg republike, Skadarlija, Kalemegdan... Stara tvrđava nam je svakako omiljena. Ujutru je predivno šetati i gledati u Savu, ista je priča i kad zalazi Sunce", priča Stefani.
Džilijan kaže da je na nju neverovatan utisak ostavio Hram Svetog Save.
"Bila sam u nekim zaista predivnim crkvama, ali ovaj hram je spektakularan", ne krije oduševljenje.
Dodaju da su neke stvari morale i da plate, poput posete muzejima, ali po načinu na koji pričaju o obilascima deluje da ne žale ni za jednim uloženim dinarom, odnosno dolarom.
"Bile smo u Etnografskom muzeju, koji je zaista zanimljiv. Obišle smo i konak knjeginje Ljubice. Jedno popodne smo izdvojile da probamo pet različitih vrsta rakije", dodaju sa oduševljenjem.
Najviše vremena su posvetile obilasku restorana, jer im je to najomiljenije kod svakog putovanja. Savete o tome koja su mesta dobra za klopu tražile su od raznih vlogera, blogera i drugih influensera.
"Ono što možemo da kažemo jeste da smo uživale, a najvažnije je to da su ovde cene toliko niske da smo bukvalno svaki dan jele napolju, barem jednom", priča Stefani.
Navodi da su obišle restorane u kraju gde su uživale u srpskim specijalitetima. U restoranima su posebnu pažnu posvetile predjelima, pa su tako prijatno iznenađene što su vruće lepinje i ajvar mogle da pojedu za svega 3,5 dolara, odnosno 350 dinara. Nisu zaobilazile ni restorane brze hrane. Oduševljeno su komentarisale pljeskavicu i šiš ćevap, za koji su izdvojile 2,4 dolara.
Džilijan kaže da bez obzira na pristupačne cene nisu odustale ni od ideje da kuvaju, iako im je kuhinja bila veoma mala. Većinu namirnica su pronalazile na Zelenom vencu, a ostatak bi kupovale u nekom od lanaca supermarketa.
"Pijaca je zaista jeftina, ali glavna barijera na tezgama bilo je to što prodavci ne govore dobro engleski. Istina, na taj problem nismo često nailazile u restoranima i u prodavnicama", kaže Džilijan.
Na kraju kada su sve sabrale, shvatile su da su odlično prošle.
"Ovaj deo Evrope je tako sofisticiran, a opet ima pristupačne cene. Očekivale smo svašta a zatekle smo grad sa zaista dobro očuvanim starim jezgrom, divnim ulicama i restoranima i mnogo zelenila", kaže Džilijan.
Stefani kaže da nisu očekivale da će moći ovako da uživaju u nekom evropskom gradu po tako pristupačnim cenama: "Ukupno samo potrošile 1.858 dolara za mesec dana", zaključuje ona.
Nakon boravka u Beogradu odlučile su se da dalje obilaze Srbiju.
"Uvek želimo da upoznamo dušu naroda, da budemo tamo gde nema baš mnogo turista", kažu Kanađanke, koje su nakon Beograda otišle u Novi Sad, ali obišle i lepe predele Fruške Gore.
(Mondo)