Garažna mesta u zgradama u Beogradu papreno koštaju a većina ljudi odluči da izdvoji solidnu svotu novca kako ne bi imali problem sa parkiranjem u glavnom gradu. Međutim, neretko se dešava da u svom privatnom vlasništvu dožive neprijatne i uznemirujuće situacije kad nepoznata osoba u njemu ostavi svoje vozilo.
"Pre dva dana sam ušla u garažu u zgradi u kojoj živim i na svom parking mestu sam zatekla nepoznato vozilo. Uopšte ne znam o kome je reč niti mi je jasno kako je osoba uspela da uđe kad vrata otvaramo sa daljinskim upravljačem. Poslala sam poruku na grupu u kojoj se nalaze stanari zgrade. Niko nije znao ko se parkirao na mom mestu. Zvala sam "pauka", komunalnu miliciju i policiju. Svi su mi odgovorili da ne mogu da mi pomognu", kazala je za portal MONDO Sofija Janković iz Beograda.
Naša sagovornica nije jedina koja se našla u neverovatnoj situaciji. Miloš Stanković je za naš portal ispričao da mu se često dešava da u privatnoj garaži u kojoj se nalazi njegovo parking mesto zatekne nepoznato vozilo.
"Najgore je kad se to desi onda kad sam parkiran zato što ta osoba parkira tako da blokira dva mesta, moje i mog komšije. U tim situacijama mi kolima ne možemo da izađemo iz garaže zbog čega zakasnim tamo gde sam krenuo. Zvao sam sve redom da mi pomognu. Stalno dobijam odgovor da niko nije nadležan", rekao je naš sagovornik.
Uroš Milosavljević iz Beograda je takođe nekoliko puta zaticao tuđi automobil na svom parking mestu.
"Jednom sam čekao satima da vidim ko je parkirao na mom mestu. Došao je neki mladić i kad sam ga pitao odakle mu pravo da parkira na tuđem posedu postao je grub. Naravno da sam onda i ja postao grub. Malo-pomalo i došlo je do fizičkog obračuna između nas dvojice što je vrlo uznemirujuće", ispričao je sagovornik.
Odgovor komunalne milicije
Redakcija portala MONDO pitala je Gradsku upravu Grada Beograda kome građani treba da se obrate kad se nađu u situaciji da im je neko uzurpirao garažno mesto.
"Iz Sekretarijata za inspekciju, nadzor i komunikaciju odgovorili su da Odlukom o javnim parkiralištima i Odlukom o uređivanju i održavanju parkova, zelenih i rekreacionih površina, komunalna milicija vrši kontrolu kretanja, zaustavljanja, parkiranja i ostavljanja vozila na javnim površinama i površinama u javnom korišćenju i ukoliko zatekne postupanje suprotno odredbama navedenih odluka preduzima mere na koje je ovlašćena u smislu sankcionisanja učinjenog prekršaja shodno Zakonu o prekršajima.
Shodno navedenom, komunalna milicija nema nadležnosti za postupanje kada su u pitanju privatna parkirališta", odgovorili su za naš portal iz Sekretarijata za informisanje.
Odgovor MUP-a
Iz Ministarstva unutrašnjih poslova su nam takođe odgovorili da saobraćajna policija nema zakonski osnov za postupanje u vezi sa parkiranjem na privatnim garažnim mestima, odnosno u privatnim garažama.
Zaštitnik građana
Zaštitnik građana Zoran Pašalić objasnio je za portal MONDO da građani kojima neko uzurpira garažu treba da se obrate sudu kako bi rešili problem.
"Kad dođe do pomenute situacije građanin treba da se obrati sudu koji se nalazi na toj opštini. Sud u takvim situacijama hitno reaguje", kazao nam je sagovornik.
Objašnjenje advokatice
Advokatica Sanja Slović nam je objasnila da se podnosi tužba za smetanje poseda u parničnom sudu.
"Tužba se podnosi u roku od 30 dana od poslednjeg smetanja poseda. Moram da napomenem da se dokazuje čiji je automobil i u kom trenutku se parkirao u tom mestu jer je za sud najbitniji momenat dokazivanja ko je izvršio smetanje, kada i na koji način. U takvom postupku se na kraju donosi presuda kojom se nalaže tom licu da prestane da vrši smetanje poseda. Istom presudom se donosi i zabrana da se vrši smetanje. Taj postupak bi trebalo da bude hitan ali najčešće ne bude", kazala nam je advokatica.
Prema njenim rečima, najvažnije je da presuda postane što pre izvršna kako bi lice koje je tužilo, u slučaju da mu opet neko ometa posed, moglo preko izvršitelja da zahteva da se lice koje je nepropisno parkiralo ukloni sa garažnog mesta.
"Izvršitelji tad mogu da reaguju u saradnji sa drugim državnim organima kao i u slučaju kad treba da uđu u stan koji je predmet izvršenja", zaključila je razgovor za MONDO advokatica Sanja Slović.
Podsetimo, prema podacima Katastra u Beogradu je nedavno prodato najskuplje parking mesto koje je koštalo čak 63.000 evra. Najskuplja parking mesta su u Pasterovoj, Gospodar Jovanovoj, Beogradskoj i Katanićevoj ulici. Koštaju od 45.000 do 65.000 evra.
Mnogi su spremni da uz luksuzni stan kupe i parking mesto, iako za to treba da izdvoje koliko i za garsonjeru.
"Nekad je ta cena uslovljena nečijom potrebom da reši svoj problem parkiranja, jer se jako retko nalaze parking mesta u prodaji. Onda će neko cenu da podigne i za 50 odsto, ali čovek koji ima problem i potrebu da reši svoj problem parkiranja, on će to da plati, tako da cene tada izlaze iz realnih okvira", objasnio je ranije za RTS Nenad Avram, direktor agencije za nekretnine.
BONUS VIDEO: