Pre tačno 12 godina 10. maja Aleksa Janković (14) je sebi oduzeo život posle višemesečnog maltretiranja vršnjaka. Dečak koji je digao javnost u Srbiji na noge i posle čije smrti je podignuta borba protiv vršnjačkog nasilja na viši nivo toliko je zlostavljan od strane vršnjaka da je dobio potres mozga i završio sa longetom. Za osam meseci, tukli su ga osam puta, vređali, jurili, pretili, čak i pred nastavnicima, koji nisu reagovali. Sada je povodom 12 godina od gubitka sina otac Bojan Janković nastavio da govori o problemu vršnjačkog nasilja koji sve više raste.

Problem guran pod tepih

"To je sada postala obaveza prema drugoj deci. I 100 puta smo ponovili i deluje kao neka patetika, u smislu da smo svesni da Aleksu ne možemo da vratimo, nakon stanja šoka, tuge, svega. Onda smo se okrenuli toj nekoj borbi, gde smo na naki način upozoravali da rešavanje ili neadekvatno rešavanje problema, ili guranje pod tepih i zataškavanje, i niko nije izvukao pouke. Niko nje, situacija danas pokazuje da mnogi nisu. Iz nekog protesta i ličnog bunta ima li svrhe ponavljati, i ulaziti u neku priču koja ne dopire do nekih ljudu koji bi trebalo", rekao je Bojan Janković.

8 meseci je trpeo nasilje, imao je povrede, noga u gipsu, potres mozga, post traumatski sindrom koji je utvrđen, ali škola ništa nije uradila.

"Mi smo nekoliko puta Ministarstvu prosvete slali presudu. Ta presuda suda je na 42 strane, to je prospekt vršnjačkog  nasilja. Aleksa je imao te povrede, situacije koje je imao u školi, neprijatno je govoriti sada o tome nakon ovog masakra u školi", dodao je on. Troje od osmoro maloletnika u Višem sudu u Nišu su kažnjeni na socijalni rad, a škola u Nišu je kažnjena sa 500.000 dinara.

184337530_10219558172576597_3299421736855720896_n.jpg
Facebook 

"Petorica nasilnika uopšte  nisu ušli u obradu višeg suda za maloletnike, ova trojica su imala. Jedan je imao jedno delo, dvojica su prošli uz opomenu, jedan je dobio 6 meseci maloletničkog zatvora, pa smo pod pritiskom javnosti uspeli da izdejstvujemo još 6 meseci. Oni su svi imali petice iz vladanja, to je ono što je poražavajuće. Za nas je to smejanje u lice, a poražavajuće treba da bude za sistem", kazao je on.

Revizija slučaja

"2017. godine smo pisali predsedniku Vučiću za reviziciju slačaja, da se poimence otkriju ljudi koji su zataškavali slučaj, relativno brzo je prekršajni sud brzo odradio svoj deo posla. Korektno, To su maksimalne kazne, to je prva škola u istoriji pravosuđa koja je osuđena za propust dužnog nadzora. Kada šaljete dopis ministru prosvete Žarku Obradoviću, na koji mu šaljete, drugi, treći, peti gde ga podsećate, on je to gurnuo u fioku, čeka se zastarevanje slučaja", naglasio je on.

"Sad imamo situaciju da u toj reviziji slučaja, osobu koja je diretktno je prozvana sadašnja direktorka Aleksine škola koja je tada bila član školskog odbora, sada je direktorka. Živo me zanima pta priča sad toj deci u školi povodom ovog masakra. Osmeh mi je bolan i besan i ironičan. Sada nema povratka, lepo su to odradili, super. Neka bude pojedinačan slučaj, ali nije, to sada raste i raste i znamo da nešto nije dobro. Izvuku nas iz foldera, popričamo malo o Aleksinom zakonu, ispričamo o slučaju, doživimo stres i mi i porodica, a onda se sve nastavi dalje i još jače. Ako sad ne treba da povučemo crvenu liniju, ja ne znam kada ćemo", naglasio je on.

Delovi Aleskinog zakona uvršteni

"Postoji 6 ili 7 nekih stavki iz predloga Aleksinog zakona, jedan deo je ušao 2019. godine u izmenu zakona o osnovama vaspitanja, izdržavanja kazne za roditelje, ušlo je da učenik nože da bude premešten u drugu školu bez odobrenja roditelja, ali najbitnija nije ušla, a to je suspenzija učenika, niti oduzimanje licenci za odgovornu školi u kojoj se dešava nasilje. Nama su to 2 najbitnije stavke", zaključio je on.

"Mnogi pričaju o Aleksinom zakonu, i koji ga podržavaju mnogi ne znaju, ali suspenzija učenika treba da izdvoji učenika iz odeljenja kako bi sačuvali celokupnost učenika na određeno vreme. Nego bi morao da sarađuje sa školom i stručnom službom", rekao je on.

(MONDO/Prva)