Stefanović je na sednici skupstinskog Odbora za odbranu i unutrašnje poslove, koja se održava u Novom Sadu, rekao da se ne radi o organizovanom napadu, već o sporadičnim krivičnim delima i prekršajima.

On je istakao da su na teritoriji Srbije oštećeno ukupno 23 objekta u vlasništvu ili zakupu lica albanske nacionalnosti, od toga po četiri u Beogradu, Sremskoj Mitrovici i Zrenjaninu, šest Novom Sadu, tri u Pančevu i dva u Somboru.

Stefanović je rekao da je u toku privođenje osoba odgovornih za napad na neke objekte u Novom Sadu i da su otkriveni počinioci napada na jedan objekat u Zrenjaninu.

Ističući da se u velikom broju slučajeva radi o maloletnim osobama, ministar je naglasio da, bez obzira na to što policija radi svoj deo posla, društvo mora da se postara da se ovakve stvari ne ponavljaju.

Prema njegovim rečima, na razgovor u policiji je ukupno bila 91 osoba radi prikupljanja obaveštenja, od toga 11 maloletnika, da je u toku je utvrđivanje svih okolnosti svakog pojedinačnog događaja, a da će dalje procesuiranje pojedinaca zavisiti od tužilaštva.

"Policija je brzo reagovala i očekujem i da će i drugi organi nakon naših privođenja brzo i efikasno nastaviti procesuiranaje", rekao je Stefanović.

On je kazao da je sada situacija znatno mirnija, da su građani shvatili da su ovakve stvari potpuno nedopustive.

Sve policijske uprave su, naveo je ministar, dobile naređenje da posebno zaštite imovinu i osobe koje bi mogle da budu meta ovakvih napada.

Stefanović je podsetio i da je policija otkrila počinioce napada na džamiju u Subotici koji su, kako je rekao, zapalili plastičnu kantu ispred vrata na jednom objektu u sklopu džamije i da se radi o jednoj osobi srpske i jednoj osobi mađarske nacionalnosti.

Direktor policije Milorad Veljović je ranije danas izjavio da je informacija koja treba sve da zabrine to da je 99 odsto izvršilaca krivičnih dela poslednjih dana u Vojvodini maloletno.

"To nije više samo pitanje policije, najlakše je uhapsiti nekoga i privesti ga nadležnom organu. Zato moramo postaviti pitanje šta je uzrok svega", kazao je Veljović na sednici Pokrajinskog saveta za bezbednost i dodao da treba da se svi zapitaju "kako i na koji način
se usmeravaju deca".

On je upozorio da eskalacija napada na objekte pripadnika manjinskih zajednica u Vojvodini nije samo problem policije, već celokupnog društva. 

"Ja ne znam za sada koji su motivi ovih napada, ali je činjenica da ovo što se desilo nije donelo dobro ni Vojvodini, ni Novom Sadu, ni Srbiji, ni svima nama. Ovo je zajednički problem, za koji smatram da ga moramo zajednički rešavati", kazao je Veljović.

On je dodao da je više od pola slučajeva napada u Vojvodini rešeno, među kojima i paljenje vrata džamije u Subotici. 

"Mi kao policija ne možemo deliti nikoga po nacionalnoj osnovi i svaki građanin mora imati zaštitu. Stojim iza toga i snosim potpunu odgovornost", dodao je Veljović.

Predsednik Pokrajinskog saveta za bezbednost i Skupštine Vojvodine Ištvan Pastor rekao je da se u napadaima ne radi o kriminalističkoj pojavi, već o duboko ukorenjenom društvenom problemu, koji je rezultat "potpunog raspada društva".



"Ovo nije političko, već sociološko pitanje. Ovo što nam se dešava je rezultat dešavanja protekle dve decenije. Mislim da je došlo do devalvacije tradicionalnih vrednosti, koje su osnova svakog normalnog društva", kazao je Pastor.

On je upozorio da su građani te tradicionalne vrednosti izgubili i da ih doživljavaju "kao relikvije prošlosti".