Predstojeći predsednički izbori u Sjedinjenim Američkim Državama, koji se održavaju 5. novembra, imaju poseban značaj, ne samo zbog ključnih pitanja na domaćem terenu već i zbog toga što su poslednji izbori izazvali brojne kontroverze i talas sumnje u američke demokratske institucije.
Analitičar Dejan Miletić u razgovoru za Mondo osvrnuo se na trenutnu situaciju i najavio da bi ovi izbori mogli doneti stabilizaciju, kao i novu šansu za Ameriku da obnovi poverenje u svoje demokratske procese.
Miletić naglašava da je prednost na strani Donalda Trampa, ali ističe i suštinsku potrebu za poštovanjem volje naroda kako bi se izbegle tenzije koje su prethodno uzdrmale američko društvo.
Amerikanci strahuju od političkog nasilja
Rezultati ankete koju su sproveli agencija AP i Centar za istraživanje javnog mnjenja pokazuju da američki birači strahuju da bi posle izbora moglo da usledi političko nasilje, kao i pokušaji poništavanja izbornih rezultata. Miletić nam je objasnio koliko je takav scenario realan.
"Amerika je bastion demokratije od svog postojanja pa do danas. Jedini uslov da do nemira ne dođe, je da se poštuje volja naroda. Sve ovo što do sada vidim mi ukazuje da će izbori proteći mnogo bolje nego prošli put i da će se mnogo manje incidenata i čudnih rezultata dešavati", kaže Miletić za Mondo.
On smatra da je ovog puta prednost ubedljivo na strani Donalda Trampa, te da su razlike u podršci vidljive i u anketama i na samim skupovima, gde republikanski kandidat privlači daleko više simpatija nego njegova protivkandidatkinja.
"Gotovo je izvesno da je prednost na strani Trampa, i to odlučujuća, koja teško da može nekim sitnim manifetlucima da bude ugrožena. Sa druge strane, razočarenje prošlim načinima brojenja rezultata je bilo pre svega republikansko, i ta nagomilana frustracija i bes bi bili pokrenuti ukoliko se volja američkog naroda ovog puta ne bi poštovala", objašnjava Miletić i dodaje:
"Nemam utisak da Kamala predstavlja takvu snagu i takav institucionalni garant demokratama i svima onima koji bi da podrže neke eventualne nepravilnosti. Tako da mislim da će sve proteći mirno i na demokratski način."
Tramp ne bi mirno prihvatio poraz
Na pitanje šta bi Tramp mogao da učini sledeće ukoliko izgubi na ovim izborima, Miletić ističe da ne veruje da je moguće da izgubi, a još manje veruje da bi Tramp prihvatio mirno poraz.
"Siguran sam da bi se on maksimalno mobilisao i učinio sve da ospori izbore, budući da sve ankete i predviđanja i raspoloženja na njegovim mitinzima ukazuju na veliku razliku u odnosu na podršku koju ima Kamala. Suviše je očigledno, čak i kada upoređujete ankete ili kladionice i sve ovo što se sada dešava u Americi, očigledno da je razlika u odnosu na prethodna 2 izbora daleko povoljnija u odnosu na Trampa. Izgubiti takve izbore posle dva direktna atentata, mislim da bi to bilo izuzetno opasno za američko društvo i čini mi se da bi moglo da dovede do polarizacije. Ali ne vidim elemente da tako nešto može da se desi u ovom trenutku", ističe sagovornik.
Liberalni krugovi su, prema njegovim rečima, u ovom trenutku manje skloni radikalnim potezima, što dodatno doprinosi mirnijem ishodu izbora.
"Postoje velike razlike i mislim da je taj liberalizam otišao daleko, oni koji baštine ekstreme liberalizma - oni su i ekstremno za demokratsku stranku. Verujem da u stvari ova pozicija republikanaca mnogo više odražava raspoloženje američkog društva. Ekstremista u demokratskoj stranci je manje nego ekstremista među republikancima, koji su nezadovoljni smerom u kojem društvo ide. Tako da nezadovljstvo demokrata teško da može da se prelije u veliko nasilje, ali može da bude nekakvih protesta, s tim što ja to ne doživljavam da je realno", navodi Miletić.
Pitanje pravilnog brojanja glasova, kako naglašava Miletić, od suštinskog je značaja, jer eventualne nepravilnosti mogu ponovo da otvore stare rane i izazovu nezadovoljstvo među američkim građanima. Smatra da pošteni izbori mogu doneti društvenu stabilnost i pomoći Americi da se "zaceli" od rana iz prošlosti.
"Amerika je i dalje vrlo jako društvo, ona traži jedno zrelo, ozbiljno liderstvo i promenu kursa kako na unutrašnjem, tako i na spoljnopolitičkom planu. To će biti neophodno da bi se revitalizovalo društvo. Ima se utisak da se jedna grupa otrgla od naroda i da zastupa svoju agendu, a ne ono što narod želi. U tom kontekstu, judohrišćanska Amerika nema alternativu, to je kulturna osnova američkog društva i ona će ponovo biti vraćena u prvi plan", smatra Miletić.
Da li je demokratija u Americi ugrožena?
Analitičar je istakao da, iako demokratija nije idealan sistem, njena uloga je ključna u očuvanju stabilnosti, naročito u trenutnim kriznim uslovima na globalnom nivou. Američki izbori stoga imaju i širi značaj, budući da se reflektuju na globalnu sliku demokratije.
"Mi smo iz kovida došli u jedno ratno okruženje na globalnom nivou i pričati o nekim demokratijama bilo gde u svetu - nije realno. Ali, ukoliko su odstupanja u odnosu na volju naroda velika, onda dolazi do komešanja, turbulencija i to je ono što može da ugrozi imidž Amerike. Dva puta da imaju problematične izbore? Mislim da to ne mogu čak ni oni sebi da dozvole. Verujem da će ovo biti nova šansa, ne samo za Ameriku, već za svet, da u tom kontekstu Amerika ima važnu ulogu u svetu i ne verujem da će tako lako prepustiti tu svoju poziciju", zaključio je Miletić za Mondo.
BONUS VIDEO:
Crvena zvezda izgubila košem u poslednjoj sekundi! Drama za infarkt, crveno-beli zbog ovoga noćima neće spavati!
Partizanov bolan poraz u Pioniru! Obradović i Džejms srušili crno-bele
"Svi su videli šta se desilo, ovakvo suđenje vređa inteligenciju": Opet skandal Evrolige na utakmici Zvezde!
Crvena zvezda bez milosti u Kupu: "Sedmica" na Marakani, prvenac Maksimovića, het-trik Kataija i odlični Sremčević
Skandal - Litvanci izdali saopštenje o "omraženoj Crvenoj zvezdi": Sad kad nema Rusa, samo su oni protiv nas!