Nakon celokupne odslužene kazne, kao slobodan čovek, za godinu dana trebalo bi iz zatvora da izađe Sreten Jocić (59). On u požarevačkom zatvoru “Zabela” izdržava jedinstvenu zatvorsku kaznu od 13.5 godina.
Jocić, poznat i kao Joca Amsterdam, uhapšen je 27. aprila 2009. zbog sumnje da je učestvovao u ubistvu hrvatskog novinara Ive Pukanića. Međutim, na kraju sudskog postupka on je pravosnažno oslobođen, a umesto da bude pušten iz pritvora, koji mu je ukinut 28. decembra 2012, on je prebačen iz Centralnog zatvora u Zabelu, na izdržavanje kazne od 15 godina zatvora za podstrekivanje na ubistvo Gorana Marjanovića, zvanog Goksi Bombaš, 1995. godine.
Luka Bojović bi najranije mogao da se nađe na slobodi tek početkom 2024. godine, i to pod uslovom da mu španske institucije prihvate molbu za uslovni otpust, koji može da traži posle odsluženja dve trećine kazne.
Budući da je bio u pritvoru od 9. februara 2012. godine kad je uhapšen u Valensiji najranije bi mogao da traži uslovni otpust 9. februara 2024. godine. Ukoliko bi institucije u Španiji to odobrile, Luka Bojović je slobodan čovek – jer u Srbiji nije tražen ni za jedno krivično delo.
U Španiji je osuđen na zatvorsku kaznu od 18 godina zatvora zbog organizovanog kriminala. Za falsifikovanje isprava izrečeno mu je tri godine zatvora, za zločinačko udruživanje pet, a za posedovanje oružja deset godina robije.
U Srbiji je svojevremeno bio optužen za ubistvo Branka Jeftovića Jorge i za pokušaj ubistva Andrije Draškovića i Zorana Nedovića Šoka 2004. godine, kao i za ubistvo njihovih telohranitelja Dejana Živančevića i Milutina Jovičića.
Pravosnažno je oslobođen svih tih optužbi. Iako se njegovo ime povezivalo sa još nekim ubistvima, istražitelji nisu prikupili materijalne dokaze za to.
Ukoliko na ponovljenom suđenju Darko Šarić bude ponovo osuđen na 15 godina zatvora, moći će u martu 2024. godine da traži uslovno puštanje na slobodu posle odležane dve trećine kazne. Šarić je u presudi označen kao organizator grupe koja je krijumčarila ukupno 5,7 tona kokaina iz Južne Amerike u Zapadnu Evropu tokom 2008. i 2009. godine.
Za Darkom Šarićem je međunarodna poternica raspisana u januaru 2010. godine. U aprilu iste godine Tužilaštvo za organizovani kriminal Srbije podiglo je optužnicu protiv njega i njegove grupe.
Suđenje je počelo 2012. godine, a Šariću se sudilo u odsustvu, jer je bio u bekstvu. Uhapšen je u martu 2014. godine. Neki Šarićevi saradnici odavno su pravosnažno osuđeni u Italiji, Urugvaju i Sloveniji. U Srbiji je devet pripadnika ove grupe na početku istrage potpisalo sporazum o priznanju krivice i neki od njih su odslužili kazne, a Šarića i druge članove čeka novo suđenje.
Šarić je u julu prošle godine, u odvojenom postupku pred Specijalnim sudom, prvostepeno osuđen i na devet godina zatvora kao organizator kriminalne grupe koja je “oprala” više od 20 miliona evra, stečenih krijumčarenjem kokaina.
Marinko Magda, koga su policajci koji su radili na slučaju nazvali srpskim Džekom Trbosekom, naći če se na slobodi ukoliko mađarski sud u februaru naredne godine, posle psihijatrijskog veštačenja, odluči da ga pusti iz zatvora u Segedinu.
Najkrvoločniji zločinac tog vremena, početkom 1994. godine, osuđen je za ubistva 14 ljudi i dece u Srbiji i Mađarskoj, a tačan broj njegovih i žrtava njegovog eskadrona smrti, kako su mediji nazvali pripadnike njegove grupe, nikad nije utvrđen.
Magda je uhapšen početkom 1994. godine, u policijskoj stanici u Segedinu u koju je došao pošto je pozvan da preuzme dozvolu za stalni boravak u Mađarskoj.
(MONDO)