"Roditelji osećaju signal grada da razumemo njihove potrebe i zbog toga mi ne pada na pamet da decu zbog neplaćenog jednog meseca izbacujemo iz vrtića", rekao je Gak, a saopštila gradska služba za informisanje.

On je istakao da je takva inicijativa potekla od predstavnika Zaštitnika građana, ali je sekretarijat to odbio i dodao da je tri meseca tolerancije „sasvim
korektno”.

"To nam je već dalo rezultat jer smo ukupan dug, koji je u decembru iznosio 220 miliona dinara, sada smanjili", poručio je Gak.

On je najavio i da će ovaj sekretarijat ubuduće rigorozno kontrolisati sve usluge koje deca dobijaju u vrtićima.

Tako je, kako je istakao, pre nekoliko dana raskinut ugovor sa jednom kompanijom koja je dopremalo meso u vrtiće budući da, kako je rekao, "nije bio zadovoljan kvalitetom, a deca moraju da dobiju samo najbolje".

Kada je reč o upisu u predškolske ustanove koji je u toku, Gak je istakao da za sada sve protiče u najboljem redu, da nema nijedne pritužbe, ali da je pritisak na slobodna mesta ogroman, budući da je u prvoj nedelji upisa samo elektronski podneto više od 5.000 zahteva.

"Jako je bitno da sve bude transparentno. Ovaj proces mora da bude fer i pošten", zaključio je Gak.

Podnošenje zahteva za upis u beogradske vrtiće u 17 predškolskih ustanova traje do 19. maja, a preliminarna lista upisane dece biće objavljena 12. juna.

OMBUDSMAN: NISAM TRAŽIO IZBACIVANJE SIROMAŠNE DECE

Zaštitnik građana je saopštio da je netačno da je on predložio da se siromašna deca izbace iz vrtića.

"Zaštitnik građana je uputio preporuku da se obezbedi kontinuitet i izvesnost u korišćenju usluge predškolskih ustanova, a ne da već upisana deca svake godine ponovo konkurišu. Upravo zbog novih pravila koje je postavio Sekretarijat, a koja Zaštitnik građana osporava, ugovori se zaključuju na po jednu godinu čime je postalo neizvesno da li će dete pohađati istu predškolsku ustanovu čak i kada roditelji redovno plaćaju", napominje ombudsman.

Ono što jeste izvesno je da će svako dete biti automatski isključeno iz predškolske ustanove istekom radne godine ukoliko roditelji ne budu platili ovu uslugu, te da će morati ponovo da konkurišu za mesto u vrtiću, dodaje se u saopštenju.

Kako se podseća, svi ugovori koje je Sekretarijat pripremio već sadrže odredbe o jednostranom raskidu ugovora kada roditelj kasni sa izmirenjem ugovorne obaveze, a novi ugovori i aneksi ugovora sadrže i dodatnu odredbu kojom se detetu oročava pohađanje vrtića na najviše dve godine, umesto, kao do sada, do polaska deteta u školu.

Vršilac dužnosti sekretara izjasnio se Zaštitniku građana da je ovo rešenje uvedeno "pre svega zbog velikih dugovanja roditelja prema predškolskim ustanovama, koja se ne mogu naplatiti", piše u saopštenju.

"Utvrđujući ovaj propust Zaštitnik građana je preporučio Sekretarijatu da deci, za koju je već zaključen ugovor po ranijim pravilima o korišćenju usluga predškolske ustanove na neodređeno vreme, omogući da prava iz tog ugovora i ostvare. Preporučeno je i da se u anekse ugovora i nove ugovore unese odredba da korisnik, ukoliko ispunjava obaveze, nastavlja korišćenje usluga u narednim godinama bez ponovnog konkurisanja", napomenuo je Zaštitnik građana.

----------------------------

Aplikacija MONDA ponovo na Google Play Store!PREUZMITE JE!