• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Država će pomoći Goši

Izvor MONDO/Agencije

Predstavnici radnika fabrike šinskih vozila Goša iz Smederevske Palanke i Ministarstva privrede Srbije dogovorili su danas da država pomogne toj tvornici kroz reprogram dugova, ugovaranje poslova sa železarom u Smederevu i izvoz u Iran.


Predsednik Štrajkačkog odbora Goše Milan Vujičić rekao je agenciji Beta da je Ministarstvo privrede posredovalo između Goše i železare u vlasništvu kineskog Hestila koja zainteresovana da kupi teretne vagone.

Prema njegovim rečima, sutra će predstavnici železare doći u Gošu da o tome pregovaraju.

Na sastanku je, kako je rekao, dogovoreno i da preko kompanije Jugoimpor SDPR, Goša izvozi u Iran.

"SDPR će da posreduje između naše firme i iranske vlade da izvezemo 50 obrtnih postolja u Iran", rekao je on.

Vujičić je rekao i da je dogovoreno da država reprogramira dugove prema republičkim fondovima u iznosu od 512 miliona dinara.

On je rekao i da će radnici danas imati sastanak sa direktorom fabrike u Agenciji za mirno rešavanje radnih sporova i da će ako bude ispunjeno sve što je dogovoreno prekinuti štrajk.

Ministar privrede Srbije Goran Knežević je rekao da država želi i može da pomogne Goši iz Smedervske Palanke, ali da sve zavisi od dogovora vlasnika te fabrike i zaposlenih i prekida štrajka."Ako se radnici i direktor dogovore, a sutra ćemo imati sve informacije, i ako štrajk bude prekinut, ja sam onda optimista za budućnost Goše", rekao je Knežević novinarima posle sastanaka sa radnicima Goše u Ministarstvu privrede.

Ministar je dodao da je država zainteresovana da pomogne Goši jer ta firma ima drugu tradiciju, reference za određene poslove i zapošljava više od 350 ljudi.

Knežević je rekao da država može da pomogne oko obaveza koje Goša ima prema državi.

"To je oko 512 miliona dinara. Mi ne bi otpisivali dug, nego bismo u skladu sa zakonom mogli da napravimo reprogram obaveza i prema Fondu za razvoj i prema Poreskoj upravi, odnosno predložili bi Vladi takav zaključak. Ali tek u slučaju ako Goša počne da radi, ako se radnici vrate na posao i ako imamo sigurno ispunjene zahteve da može da se isporuči roba dobavljačima", rekao je Knežević.

Ocenio je da je sada najvažnije da se radnici vrate na posao i da postoji perspektiva za buduće poslove.

"Imamo perspektivu za aranžman sa Iranom i saradnju sa železarom u Smederevu, ali i za druga tržišta. Sve zavisi od toga da li će oni da se dogovore, jer država ne može da garantuje da oni krenu da rade, pa sutra da prestanu. Moraju da rade, pa će država ući u reprogram potraživanja", rekao je on.

Knežević je naglasio i da novi vlasnik Goše nikada nije kontaktirao Vladu Srbije, a da je država do sada više puta pokušavala njih da kontaktira.

"Prošlog puta smo na sastanku od direktora tražili kontakte i adrese i nismo ih dobili. Imamo obećanje da će to biti danas", rekao je Knežević.

Dodao je da će vlasnicima Goše uputiti dopis sa današnjeg sastanaka.


Četiri člana Štrajkačkog odbora Goše su u subotu zamrzli štrajk glađu.

Radnici Goše optimističniji, ali ostaju u štrajku

Pregovori su počeli 20. jula, ali nije prekinut štrajk radnika Goše koji traje od marta.

Proizvodnja je obustavljena zbog neisplaćenih zarada od 2014. godine, nepovezanog radnog staža i neoverenih zdravstvenih knjižica. Goša zapošljava 358 ljudi i bila je u vlasništvu slovačke firme ŽOS koja je prodala kiparskoj kompaniji Lisnart za 4,2 miliona evra.

Radnici "Goše" u generalnom štrajku

Tagovi

Komentari 84

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Zoro od Srbiju

Посланици морају да промене све законе који су донети за време власти ДС-а и њихових сатрапа , а били су ускључиво писани да се што више фирми упропасти. Држава мора да спречи девастирање привреде , јер је то основа опстанка становништва . Није све у тржишту и његовим правилима .

Zoro od Srbiju

@ Миле : Па њима је циљ , да нас поново узјашу и опет сахране оно што се дигло на ноге ( од индустрије ).

Petar

Dobro je da je pronađeno rešenje koje zadovoljava obe strane.

special image