undefined Spomenik


Vesić je za RTS rekao da je jedan deo života proveo radeći sa Đinđićem čiji je život, kaže, bio brz.

"Pokušavao je da osvoji neke nove prostore, da menja stvari u društvu. Nije se obazirao na posledice i brzina je možda jedna od njegovih osnovnih karakteristika", naveo je Vesić.

Žiri za izbor idejnog rešenja spomenika izabrao je rad pod nazivom "Strela" autora Mrđana Bajića, a spomenik će biti postavljen 12. marta 2018. na Studentskom trgu, na godišnjicu ubistva premijera Đinđića.

"Za nekoliko meseci će biti 15 godina od ubistva, mi ćemo konačno dobiti spomenik Zoranu Đinđiću", rekao je Vesić i istakao da se spomenik podiže na predlog predsednika Aleksandra Vučića.

Taj predlog je, kaže, jedan civilizacijski iskorak u Srbiji.

"Vučić i Đinđić nisu bili politički istomišljenici, ali je Vučić predložio da mu se podigne spomenik. To je veoma važno za samo naše društvo", naglašava Vesić.

Spomenik će biti postavljen 12. marta iduće godine, kako je i obećao Vučić kada je predložio podizanje spomenika.

Ovako će izgledati spomenik Zoranu Đinđiću (VIDEO)


"Veoma je važno što je inicijativa potekla od predsednika i što je ovo državna inicijativa, jer Đinđić, kada je ubijen, nije ubijen samo kao čovek, on je ubijen kao premijer i ti pucnji su bili pucnji u državu. Zato je važno da država na taj način reaguje", navodi Vesić.

Spomenik će biti visine 6,20 metara, belo-srebrne boje u obliku strele, usmerene na gore, koja je na delu prekinuta.

"Ta strela je prekinuta, ali je nastavljena. Ona ima jednu drugu simboliku. Pokazuje da Srbija sada nastavlja tim putem iako je u jednom trenutku ta strela biti prekinuta", rekao je Vesić.

Naveo je da će u okviru samog spomenika postojati zvučna instalacija, te će posetioci koji priđu na metar, dva od spomeniku moći da čuju žamor grada, odnosno kompjuter će generisati zvuke grada, i delove citata iz Đinđićevih govora.

"Na taj način biće to jedinstven spomenik", kaže Vesić.

Studentski trg biće rekonstruisan

Ponovio je da će ceo Studentski trg biti rekonstruisan u okviru pretvaranja centra grada u pešačku zonu, te da će izgledati slično kao Obilićev venac.

Precizirao je da će ulica od Narodnog pozorišta do Studentskog trga biti zatvorena za saobraćaj.

To će, kaže, biti ulica kulture, pošto tu počinje Narodno pozorište, a završava se Etnorafskim muzejem ispred koga će biti postavljeni artefakti samog muzeja.

Naveo je i da će se u sredini Studentskog trga nalaziti izlaz iz garaže koja će imati 950 mesta za parkiranje.

Sada će, kaže, biti raspisan poziv za javno-privatno partnerstvo za garažu čija izbradnja će, kako se očekuje, početi u drugoj polovini 2018. godine.

Govoreći o radovima na rekonstrukciji nekoliko ulica u gradu, Vesić kaže da će svi radovi na Slaviji, Bulevaru oslobođenja i Ruzveltovoj ulici biti završeni do 16. novembra.

"Ruzveltova će biti završena ranije. Trudimo se da radovi budu završeni ranije, to ne smem da obećam, ali mislim da ćemo uspeti da budu pre 16. novembra", kaže Vesić.

Kada je reč o Brankovom mostu, Vesić je naveo da će radovi biti završeni tokom jeseni i da će 10. decembra na mostu biti pet traka koje će se koristiti, umesto sadašnje četiri, s tim što će biti zatvorena samo žuta traka iz pravca Novog Beograda prema starom gradu jer će tu morati još da ostanu mašine.

Najavio je da su sledeće godine planirani radovi u Ulici kneza Miloša, radiće se i Trg Republike, Studentski trg, a počeće i radovi od Ruzveltove, celim potezom do Kalemegdana, odnosno 27. marta i Cara Dušana.

"Grad treba da se uredi, decenijama nije obnovljen. Vreme je da ovaj grad postane sređen, da postane pravi evropski grad", zaključio je Vesić.