Nasilje u školama, maltretiranje dece od strane njihovih drugara i vršnjaka postalo je sve vidljivije u Srbiji.
Od samoubistva dečaka Alekse koji je postao simbol za ovaj gorući problem srpskog društva, pa do nedavnih nemilih scena iživljavanja nad učenicom škole u Aranđelovcu, prošle su godine, ali ne zna se i koliko napada na decu.
Država je sada organizovano krenula u okršaj sa ovim problemom.
Grupa koja je formirana pri Vladi Srbije ima za cilj da se propisi iz raznih ministarstava ujednače, te da se pojasne procedure u smislu gde prestaje nadležnost jednih, a počinju ingerencije drugih.
Premijerka Srbije Ana Brnabić rekla je da će poseban akcenat biti na prevenciji digitalnog nasilja, koje je prepoznato kao jedan od vidova vršnjačkog nasilja.
Ministar prosvete Mladen Šarčević rekao je da je potrebno da se vršnjačkom nasilju pristupi sistemski i da se uspostave jasne procedure saradnje ustanova koje mogu doprineti efikasnom reagovanju i prevenciji nasilja.
"Cilj je da se deci ponudi više sadržaja, jer ovo je pitanje ne samo lečenja posledica nego i pitanje prevencije", rekao je ministar prosvete Mladen Šarčević.
On je objasnio da će se raditi na tri polja, na kaznenoj politici, prevenciji i sprečavanja nasilja nad maloletnicima na internetu.
"Jedno polje je kaznena politika koja je u sistemskom zakonu o obrazovanju već krenula, što podrazumeva da svi učesnici tokom nastave ali i boravka u ustanovama imaju veliku odgovornost - da li je to učenik, da li je to nastavnik ili čak roditelj... I tu već imamo početne dobre rezultate", naveo je ministar.
Kada je u pitanju preventiva, kaže da škole moraju da budu otvorenije za decu, da treba da u školama provode više vremena te da im se ponudi kvalitetniji sadržaj.
"Na duge staze to znači da moramo razmisliti o konceptu celodnevnog boravka dece u školi tamo gde je to moguće", kaže on i objašnjava da se u svetu već primenjuje takozvana Strategija 20-30, a da njena "prethodnica", Strategija 20-20, polako odlazi u prošlost.
Koncept celodnevnog boravka, smatra ministar, omogućiće da deca imaju obezbeđenu sigurnost i kvalitetniji sadržaj dok su njihovi roditelji na poslu.
Posebna tema sastanka je bilo "digitalno nasilje" koje, kako kaže, izaziva sva druga nasilja.
"Mi smo naterali sve ustanove da prijavljuju ovakve slučajeve. Do sada smo imali stanje da se malo toga prijavljuje, 'nije se desilo, nije ga bilo", primetio je Šarčević.
Ovom temom, kako je rekao, baviće se pola vlade, a zaključak je da se formira i operativni tim na nivou pomoćnika državnih sekretara koji će se baviti procedurama koje su bitne za ovu temu.
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević rekao je da je država prepoznala dve stvari na kojima mora da radi u narednom periodu, jedna je vršnjačko nasilje, a druga "kako ćemo da preventivno delujemo da u buducnosti nemamo ovakvih problema".
Na problemu vršnjačkog nasilja, dodao je, radiće sva ministarstva, a cilj je da se ono potpuno iskoreni.
Teodosić ovakav meč nije imao 14 godina! Navijači Partizana pamte kad je poslednji put imao nula asistencija!
"Obradović više ne računa na njega, Partizan traži drugog igrača": Otkriveno kakvo pojačanje žele crno-beli
Nemačka se priprema za rat sa Rusijom! Napravljen tajni plan, evo kako će postupiti u slučaju eksalacije sukoba
Uspavana Zvezda nije došla na derbi: Protiv Partizana ovakav nemaš šta da tražiš na terenu
Obradović izašao pred Grobare, pa čuo šta mu skandiraju: Podigao prst i tražio samo jedno, pogledajte