Udruženje za zaštitu i prava životinja "Sloboda za životinje"
Mondo/Mihaela Šljukić Bandović 

Pošto je Udruženje za popularizaciju farmerskog gajenja činčila "Aguti" iz Valjeva reagovalo nezadovoljno izveštajem MONDA sa skupa udruženja osoba koje se bore za prava životinja, a čiji je odgovor MONDO objavio u skladu sa Zakonom o javnom informisanju, Udruženje "Sloboda za životinje" poslalo je demanti na odgovor udruženja odgajivača činčila "Aguti".

U skladu sa Zakonom o javnom informisanju objavljujemo i demanti Udruženja za zaštitu i prava životinja "Sloboda za životinje":

"Demanti i istovremeno napad na Mondo uzgajivača činčila pokazuje spremnost krznara na nebiranje sredstava za postizanje svog cilja - održati svoju zaradu na krvi životinja. Neverovatno je koliko otvoreno mogu svi zajedno lagati javnost, pored vrlo poznatih činjenica. Da krenemo od broja farmi u Srbiji - srpski uzgajivači činčila, jednako kao i svi ostali u regionu isključivo sarađuju sa mađarskim Wangerom, a koji nam tvrdi da izvan Mađarske imaju samo 100 farmi. Dalje, FurEurope tvrdi da Srbija ima samo 52 farme. Ministarstvo poljoprivrede na zahtev o informacijama dalo je odgovor da je ukupno registrovano 30 farmi. Dakle, o kakvih 500 vi govorite?

Što se tiče živog deranja životinja na našim ex yu prostorima - bivši uzgajivač činčila iz Metkovića, Hrvatska, a koji je prestao sa radom zbog zabrane koja je stupila na snagu 1.1.2017. godine kaže:

"Činčilu uzmemo za noge i tako joj gulimo krzno. Kad se to radi s nogu onda činčile manje boli."

Kada su zabrane u Evropi u pitanju, sledeće zemlje su potpuno zabranile uzgoj životinja radi krzna:

1. Velika Britanija

2. Austrija

3. Hrvatska

4. Bosna i Hercegovina

5. Slovenija

6. Makedonija

7. Holandija - potvrđeno vrhovnim sudom Holandije i presudom Evropskog suda (https://drive.google.com/file i https://www.nieuweoogst.nu/nie)

8. Češka

Zemlje koje su delimično zabranile uzgoj i ubijanje životinja radi krzna:

1. Belgija

2. Danska

3. Mađarska

U toku je zabrana u Poljskoj, pokrenuta od strane vladajuće poljske političke stranke, tačnije samog parlamenta.

Mondo.rs kaže da se u Hrvatskoj ne mogu ubijati, ali mogu uzgajati: U Hrvatskoj je zabrana ubijanja i uzgajanja životinja radi krzna stupila na snagu 1.1.2017. godine, na osnovu starog zakona, a novim zakonom, član 5. stav 2, tačka 21. zabranjeno je uzgajati životinje u svrhu proizvodnje krzna. Isti član zabranjuje ubijanje životinja općenito.

Što se tiče demantija videa PETA, pa evo vam snimak sa jedne od farmi u Mađarskoj, koje se ni po čemu ne razlikuju od naših: https://www.facebook.com/MSZEL".