Politička scena sveta ulazi u turbulentno razdoblje, a 2025. godina mogla bi da bude ključna za redefinisanje međunarodnih odnosa. Prof. dr Dejan Miletić, politički analitičar i direktor Centra za proučavanje globalizacije, u razgovoru za naš portal osvrnuo se na najvažnije izazove koji nas očekuju, uključujući rat u Ukrajini, politiku Donalda Trampa, kao i budućnost Evrope, Bliskog istoka i Indopacifičkog regiona.
Ukrajina: Kraj konflikta na vidiku?
Miletić veruje da će 2025. godina biti prelomna za rat u Ukrajini, ali da njegovo brzo okončanje neće biti lako ostvarivo.
"Siguran sam da Tramp želi da u roku od 24 časa postigne primirje, ali odlazeća Bajdenova administracija je učinila mnogo da to oteža. Ogromna sredstva i oružje već su poslati Ukrajini, čime je onemogućeno brzo zaustavljanje rata i postizanje kompromisa," ocenjuje Miletić.
On predviđa da će Tramp, nakon preuzimanja vlasti, prestati da finansira rat, što će značajno promeniti dinamiku sukoba.
"Verujem da će rat u 2025. biti rešen, ali neće biti zadovoljnih strana. Tramp će dati veliki doprinos da se u 2025. godini rat zaustavi, a kakvi će rezultati tog rata biti, da li će biti zadovoljnih, ja mislim da niko neće biti dovoljno zadovoljan, ali da će do određenog mira doći", dodaje Miletić.
Zelenski će suštinski raditi na tome da konflikt što duže traje i da se ne zaustavi do trenutka kada Tramp bude rešio da on više nije poželjan akter cele situacije, smatra Miletić. Kako kaže, Zelenski bi mogao da bude eliminisan sa političke scene.
"Zelenskom se bliži politički kraj upotrebljivosti, jer on ima upotrebnu moć u razvlačenju konflikta i produženju rata, a ne u stvaranju nekog trajnog mira. Mislim da on nema podršku u Ukrajini, njegovi sledbenici su ekstremni borci za maksimalističke ciljeve, a on je duboko već zašao u te interesne mreže. Mislim da će Britanija odigrati ključnu ulogu. Ona će iza scene podržavati Zelenskog do trenutka kada će verovatno on morati da ode u Britaniju i da tamo ostane do kraja", kaže nam sagovornik.
Evropa: Pomak ka desnici?
Dešavanja unutar Evrope ulaze u fazu dinamičnih previranja koja će, prema rečima Miletića, ostaviti duboke posledice na budućnost Evropske unije i kontinenta.
"Nemačka će gledati da pojača suverenitet i da malo više pažnje posveti svojim interesima a ne evropskim ili američkim. Tako da ovo može da bude i njena šansa da malo stvari vrati u svoju korist ali to zavisi dosta i od ponašanja Trampa i Francuske" ocenjuje Miletić.
Sagovornik ističe da može da se desi da AfD uz podršku ne samo Maska nego i Trampa dobije dodatna krila i dobije podršku većinskog dela Nemačke i na taj način preuzme kontrolu nad Nemačkom.
"To niko nije mogao da pomisli do skoro, mislilo se da će CdU da bude partija kontinuiteta i da će naći koalicije sa standardnim partnerima, ali sad se sve jasnije može videti da ako bude saveza, biće ga između AfD i CDU/CSU, odnosno demohrišćana i Alternative za Nemačku", objašnjava on.
Govoreći o Francuskoj, Miletić naglašava trenutnu političku slabost Emanuela Makrona, uprkos predsedničkom sistemu koji mu formalno daje veliku moć. On smatra da Makron neće politički preživeti naredne predsedničke izbore zakazane za 2027. godinu.
"Čini se da je u Francuskoj potpuni politički haos. Makronova izuzetno niska podrška novom premijeru stavlja pod znak pitanja koliko dugo može ostati na vlasti, a da to ne bude autodestruktivno za samu Francusku. Iako mu je Tramp dao podršku dolaskom na otvaranje Notr Dama, ne verujem da će on politički preživeti do sledećih izbora".
Što se Francuske tiče nije izvesno da li će Makron politički preživeti, ali 2027. godine u izbori u Francuskoj i ja ne verujem da će on to dočekati u političkom smislu, iako mu je Tramp dolaskom na otvaranju Notr Dama dao podršku.
Na nivou cele Evrope, ove promene bi mogle izazvati domino efekat.
"Gde se promene ne preliju, ojačaće podele, što će otežati funkcionisanje EU i učiniti budućnost te zajednice neizvesnom. Veći antagonizmi unutar Unije vodiće ka neefikasnosti i gubitku perspektive. EU bi mogla doći u fazu atrofije institucija - manje poštovanja ugovora i zakona značilo bi indirektni kolaps projekta EU", upozorava on.
Donald Tramp: Diskontinuitet američke politike
S povratkom Donalda Trampa u Belu kuću, očekuju se radikalne promene u američkoj politici. Miletić smatra da će Tramp nastojati da uspostavi novi pravac delovanja, fokusirajući se na ekonomske interese SAD i tradicionalne vrednosti.
Donald Tramp poznat je po bombastičnim izjavama, a njegove ideje o Grenlandu, Kanadi i Panami izazvale su veliko interesovanje, ali i polemike. Miletić ističe da on na taj način ispipava puls javnog mnjenja.
"Tramp je tvrd pregovarač i on uvek ide sa scenarijima koji su teško prihvatljivi ali mogući. U tom kontekstu njegove izjave vezane za Kanadu, Grenland i Panamu, to je sve ono što bi moglo da se desi i što je poželjno sa pozicije Sjedinjenih Američkih Država, ali nije jednostavno realizovati." objašnjava Miletić.
"Poenta je da će fokus kod Trampa biti drugačiji i ništa više neće biti isto. Diskontinuitet delovanja SAD će biti nikad izraženiji od Drugog svetskog rata do danas. Ja mislim da ništa više nije isto, to što Tramp baca u etar bombastične stvari koje mogu da izazovu različite reakcije, to je sa jedne strane i njegovo istraživanje, ispipavanje pulsa javnog mnjenja", smatra on.
"Kada bude preuzeo odgovornost, ja mislim da će on prvo očistiti u svojoj kući, da će mu to biti energični potezi koje će u nekoliko dana preduzeti. Oni će biti radikalni i gledaće da pročisti u dobroj meri institucije od nevidljivog uticaja duboke države, odnosno establišmenta koji je formiran tokom dugog niza godina unipolarnog sveta. Tramp će se zalagati za tradicionalne vrednosti. Sa druge strane, gledaće da bogatsvo SAD bude sve veće i neće se mnogo obazirati na interese trećih strana, niti Evrope, niti Kanade, niti bilo koga. Da li bi Kanada mogla da postane 51. država, to je pitanje Kanade. Tramp ih neće osvajati, ali kad nametne reciprocitete i ekonomske troškove koje Kanada kao nezavisna država ima, onda bi verovatno bilo bolje i logičnije da se pripoje SAD", objašnjava nam analitičar.
Takođe, Miletić ocenjuje da bi SAD pod Trampom mogle pokazati interesovanje za gasovode poput Severnog toka 2, ali pod uslovom da postanu ključni vlasnici i garant snabdevanja.
"To je cena koju SAD neće propustiti da naplate. Surovi pragmatizam će doći do izražaja i biznis karakter Trampa u punoj meri. Neće biti povlašćenih niti uzalud trošenih resursa zbog određenih lobističkih grupa" zaključuje on.
Bliski istok i Indopacifik
Na Bliskom istoku, Miletić predviđa intenziviranje američke podrške Izraelu.
"To je vezani konflikt sa rusko-ukrajinskim. Ako se ide ka rešenjima između Rusije i Ukrajine, onda će se smirivati i bliskoistočno žarište i to na prećutni način gde će se velike sile poput Rusije i Amerike izdogovarati kako treba da izgleda Bliski istok u novim okolnostima. To je dosta vezano za smirivanje i zazadovoljenje osnovnih interesa Rusije u Ukrajini. Mislim da je Tramp spreman na takav vid trgovine i čini mi se da će on to sa velikim zadovoljstvom podržati. Ograđivanje od Ukrajine je u stvari zalaganje za Izrael, iako to nije vezivao Tramp, to je njegova poruka", kaže nam sagovornik.
"Sve slabe tačke koje Izrael ima u bezbednosnom smislu one bi kroz ovaj potez mogle da budu neutralisane u nekoj meri da u narednih 20-ak godina svi protivnici Izraela ne mogu lako da se oporave. To je sa moje tačke gledišta glavna intencija Trampa kada je u pitanju Bliski istok, a Rusija doživljava Bliski istok kao polje u kome ona ne može mnogo da izgubi, već samo da istrguje sa interesima Bliskog istoka a da joj to ide što manje na štetu.
Što se tiče Indopacifika, glavni izazov ostaje Kina.
"Tramp će vršiti pritisak na američke proizvođače da se vrate iz Kine, dok će trgovinski deficit sa Kinom biti ključna tema. Kada je reč o Tajvanu, očekujem da će Tramp tražiti balans između interesa SAD i izbegavanja direktnog sukoba," zaključuje Miletić.
Godina 2025. donosi velike izazove, ali i prilike za globalnu politiku. Dok SAD kreiraju novi kurs pod Donaldom Trampom, Evropa i svet suočavaju se sa promenama koje bi mogle da definišu budućnost međunarodnih odnosa.
BONUS VIDEO:
"Šta kada Pešić ode, a povuku se Jokić, Bogdanović i Micić?": Nebojša Čović se plaši da uskoro neće biti dobro
Srbija više nema majstora kakav je bio Zvezdin Cune! Tragedija zauvek zaustavila novog Genija, svaki Božić zato boli
NOVO NA MONDO PORTALU: Probaj MONDO sudoku, svaki dan u 19h nova igra!
"Ja sam Crnogorac, srpski pravoslavac": Mirotića pitali da li je Španac, objasnio im sve do detalja!
Partizan doveo Blagojevića da napravi "čistku" u ekipi: Skupi su, ne donose mnogo i odmah mogu da odu!