Radioaktivni gromobrani u Srbiji zakonom zabranjeni, ali ih ima još 632
MONDO/Stefan Stojanović 


Radioaktivni gromobrani zakonom su zabranjeni i trebalo je da budu zamenjeni pre pet godina, ali je i pored toga od 3.500, koliko ih je bilo, petina i dalje na stambenim zgradama, ustanovama, privrednim objektima, piše RTS.

Svi gromobrani, koji su postavljani od 1960. do 1970. godine, moraju biti zamenjeni. Ima ih još 632, najviše u Kikindi, Bečeju i Pančevu.

O ovoj temi u današnjem broju pišu i "Večernje novosti", koje navode da radioaktivni gromobrani nemaju takvu jačinu zračenja koja bi mogla u normalnim okolnostima da ugrozi zdravlje ljude.

"Oni bi mogli da budu opasni ako bi osoba više nedelja bez prestanka bila u neposrednoj blizini tog izvora zračenja", pišu "Večernje Novosti", pozivajući se na tvrdnje Đorđa Lazarevića iz laboratorije Instituta Vinča.

Prema pisanju RTS, razlog zašto se ovi gromobrani ne uklanjaju jeste nedostatak novca. Uklanjanje jednog, naime, košta 3.000 evra, pa je zbog toga Agencija za zaštitu od jonizujućeg zračenja i nuklearnu bezbedost pokrenula kampanju prikupljanja donacija.

Proceduru za njihovo uklanjanje pokreću vlasnici objekata i zgrada, a mogu ih skidati samo tri licencirane ustanove - dve su u Institutu "Vinča", a jedna je privatna. Skladište se kao radioaktivni otpad, ali je važno da gromobrani, dok se ne uklone, da stoje uspravno jer onda nisu opasni po ljude, piše RTS.

Zabranjenih gromobrana ima još u Bosni i Hercegovini, Makedoniji i Hrvatskoj.