Ekspertska grupa za borbu protiv trgovine ljudima Saveta Evrope (GRETA) ocenila je da je zakonski i institucionalni okvir za borbu protiv trgovine ljudima u Srbiji unapređen, ali da treba učiniti dodatne napore kako bi se smanjila ranjivost dece na trafiking i poboljšala identifikacija i podrška deci žrtvama.
GRETA u izveštaju koji je danas objavljen, procenjuje napredak od objavljivanja prvog izveštaja za Srbiju u januaru 2014. godine povodom implementacije evropske Konvencije o aktivnostima protiv trgovine ljudima i ocenjuje da postoji više oblasti u kojima je potrebno poboljšanje.
Navodi se da je u periodu od 2013. do 2016. godine u Srbiji zvanično identifikovano ukupno 296 žrtava trgovine ljudima, od kojih su većina (130) muškarci bili žrtve trgovine ljudima radi eksploatacije radne snage, a 72 žene su bile žrtve trgovine ljudima radi seksualne eksploatacije.
Među žrtvama trafikinga bilo je i 94 dece, uključujući 78 devojčica, prvenstveno radi seksualne eksploatacije, a praćeno prinudnim prosjačenjem i prisilnim brakom.
Većina identifikovanih žrtava bili su državljani Srbije, navodi se u izveštaju.
U izveštaju se pozdravlja usvajanje Strategije za prevenciju i suzbijanje trgovine ljudima za period od 2017. do 2022. godine, kao i uspostavljanje kancelarije za koordinaciju aktivnostima protiv trgovine ljudima.
Navodi se da je posle velikog porasta broja izbeglica i migranata koji prolaze kroz Srbiju 2015. i 2016. godine, u martu 2017. u Srbiji bilo oko 670 do 800 dece bez pratnje, od kojih su mnogi spavali na ulicama u nesigurnim i nehigijenskim uslovima.
Podseća se da su za uspostavljanje standarda usluga žrtava trgovine ljudima na nivou države, vlasti nedavno uvele obavezno licenciranje organa i organizacija koje žele da pružaju usluge žrtvama trgovine ljudima.
GRETA navodi da je i dalje zabrinuta zbog odsustva odredbe o periodu oporavka u srpskom zakonodavstvu i poziva vlasti da osiguraju da se svim pretpostavljenim stranim žrtvama trgovine ljudima nudi takav period.
Napominjući da je samo jedna žrtva trgovine ljudima dobila nadoknadu u periodu 2014-2017, GRETA apeluje na srpske vlasti da olakšaju i garantuju pristup nadoknadi žrtvama trgovine ljudima, uključujući sistematsko informisanje o pravu traženja nadoknade i procedura koje treba pratiti da bi se pokrenula državna kompenzacija.
Izveštaj Ekspertske grupe za borbu protiv trgovine ljudima Saveta Evrope pokriva situaciju do kraja novembra 2017. godine.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji