Posle više od 20 meseci angažovanja, Zajedničke snage Vojske Srbije i MUP-a predale su nadležnost obezbeđenja državne granice ka Bugarskoj i Makedoniji Ministarstvu unutrašnjih poslova.

Zajedničke snage za obezbeđenje državne granice formirane su Odlukom Vlade Srbije 19. jula 2016. godine i do danas su "onemogućile više od 23.000 ilegalnih emigranata da ilegalno pređu državnu granicu" na putu ka zapadnim zemljama.

U istom periodu, sprečena su 154 slučaja krijumčarenja 2.177 lica, saopštilo je Ministarstvo odbrane.

Organima pravosuđa privedene su 172 osobe, najviše iz Srbije, njih 134, zatim 17 državljana Bugarske i drugi iz Pakistana, Avganistana, Iraka, Holandije, Austrije, Moldavije i Bosne i Hercegovine.

Nadležni organi odredili su pritvor u trajanju do 30 dana za 122 osobe, a protiv 39 je podneta krivična prijava u redovnom postupku i isti se brane sa slobode. Za dve maloletne osobe podneta je prekršajna prijava, a za devet osoba je postupak obustavljen.

Poverene zadatke od strane Vlade Srbije - sprečavanje ilegalnih prelazaka migranata na teritoriju Republike Srbije, sprečavanje krijumčarenja ljudi preko državne i privođenje pravdi osoba koje se bave tim poslovima - Zajedničke snage su uspešno obavljale pod komandom pet komandanta koje je ovlastio predsednik Republike Srbije, ističe se u saopštenju.

Zajedničke snage su bile sastavljene od pripadnika Vojske Srbije i Ministrastva unutrašnjih poslova. Iz jedinica Vojske, angažovane su pretežno jedinice Vojne policije i pešadijske jedinice, dok su iz MUP-a angažovani pripadnici Uprave granične policije, Žandarmerije, Interventne jedinice policije i druge.

Mađari zapošljavaju lovce na migrante, plata 710€


Zajedničke snage obavljale su zadatke angažovanjem svojih organa, prvenstveno patrola, zaseda i osmatračnica, na delu državne granice prema Republikama Bugarskoj i Makedoniji.

U jednom manjem delu angažovanja, dok je postojala realna potreba za tim, snage su obezbeđivale i deo granice prema Crnoj Gori.