Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Odeljenja za borbu protiv korupcije, u saradnji sa Poreskom policijom Ministarstva finansija i Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, uhapsili su 36 osoba osumnjičenih da su, kao pripadnici kriminalne grupe, suprotno važećim zakonskim propisima i sporazumima uvozili voće i povrće iz Evropske unije, za koje su izrađivali lažnu dokumentaciju i potom ga, kao proizvode srpskog porekla, prodavali u Rusku Federaciju.

Viši sud odredio je pritvor za šest od 36 osumnjičenih.

U ovom slučaju osumnjičeno je ukupno 80 osoba protiv kojih će biti sprovedena istraga zbog više krivičnih dela, a njih 74 će se braniti sa slobode.

U odnosu na šest osumnjičenih sudija za prethodni postupak Posebnog odeljenja za borbu protiv korupcije Višeg suda u Beogradu odredio je pritvor zbog postojanja osobitih okolnosti da bi u toku istrage mogli da utiču na svedoke, rekla je za Tanjug portparol suda Bojana Stanković.

Sudija je odbio da odredi pritvor prema drugih šest osumnjičenih za koje je Više tužilaštvo pritvor tražilo.

U saopštenju tužilaštva koje je dostavljeno Tanjugu se precizira da je u ovom slučaju Udarna grupa podnela čak je 80 krivičnih prijava za učestvovanje u nedozvoljenom reeksportu poljoprivrednih proizvoda, kao i za učešće u pribavljanju više milionske protivpravne imovinske koristi, kao i za pranje novca.

Osumnjičeni se terete da su na taj način sebi i drugim pravnim i fizičkim licima pribavili protivpravnu imovinsku korist od najmanje 439.343.718 dinara.

U akciji suzbijanja korupcije, u saradnji sa Posebnim odeljenjem za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, uhapšeni su D.Ž. (1976) i J.Ž. (1976), koji se sumnjiče da su organizatori kriminalne grupe, kao i odgovorno lice preduzeća „Kleri fruit“ d.o.o. T.M. (1980), bivše odgovorno lice tog preduzeća A.S. (1988) i zaposleni u toj firmi Ž.V. (1973).

Rusiji sumnjiv rast izvoza voća i povrća iz Srbije

Među uhapšenima je i odgovorno lice preduzeća „Vip Fruit“ d.o.o. i bivše odgovorno lice firme „Vip logistik“ d.o.o. Lj.V. (1975), 22 vlasnika poljoprivrednih gazdinstava, četiri otkupljivača, a krivična prijava u redovnom postupku podneta je protiv još 43 osobe.

Osumnjičeni, kojima se stavlja na teret da su počinili krivična dela udruživanje radi vršenja krivičnih dela, zloupotreba položaja odgovornog lica i pranje novca, sumnjiče se da su po povlašćenim uslovima suprotno Sporazumu o slobodnoj trgovini, Zakonu o zdravlju bilja, Uredbi o evidenciji izvoznika voća i povrća u Rusku federaciju Vlade Republike Srbije, Protokolu o obezbeđivanju fitosanitarnih zahteva, organizovali nabavku i uvoz voća iz zemalja Evropske unije i njegovu zabranjenu prodaju u Rusku Federaciju.

Obustavljen izvoz srpske breskve u Rusiju!


Sumnja se da su nakon prijema, voće poreklom iz zemalja EU, prepakivali u hladnjači i tovarili u kamione za transport koje je angažovalo preduzeće „Kleri Fruit“.

Kako bi prikrili poreklo robe, sumnja se da su uvezeno voće mešali sa istom vrstom voća koje su kupovali od domaćih proizvođača i izrađivali lažnu dokumentaciju o poreklu robe koju izvoze.

U okviru akcije, zbog postojanja osnova sumnje da su počinili krivično delo zloupotreba službenog položaja uhapšeni su i zaposleni u Institutu „Agroekonomik“ V.J.Z. (1982) i M.V. (1988).

Zabranjeno voće: Šta Srbija kaže o "ruskoj rampi"

Oni se sumnjiče da su kao zaposleni Instituta, kojima su bili povereni poslovi zdravstvenog pregleda pošiljaka bilja od strane Ministarstva poljoprivrede, suprotno Zakonu o zdravlju bilja i Uredbe o evidenciji izvoznika voća i povrća u Rusku federaciju, izdavale fitosertifikate za potrebe preduzeća „Kleri fruit“, iako su znali da voće koje izvozi to preduzeće nije domaćeg porekla.

Sumnja se da su, prilikom izdavanja fitoseritfikata preduzeću „Kleri fruit“ za kooperante-proizvođače povećavali količine voća u Jedinstvenom sistemu Ministarstva poljoprivrede, kako bi omogućili izvozniku „Kleri fruit“ da izbegne ograničenja predviđena sistemom, a koja se odnose na maksimalnu proizvodnju po parcelama evidentiranih proizvođača.

Osumnjičenima je određeno zadržavanje do 48 sati i oni će, uz krivičnu prijavu, biti privedeni Posebnom odeljenju za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu.