• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ipak se kreće: Broj plastičnih kesa smanjen za 60%

Ministar zaštite životne sredine Goran Trivan naveo je da je količina plastičnih kesa smanjenja za oko 60 odsto od početka naplaćivanja njihovog izdavanja u prodavnicama. Šta sve namerava da uradi EU.

  Smanjena količina plastičnih kesa u prodaji

Do pre samo šest meseci taj pad je bio za deset poena manji, a i tada je zabeležena impresivna brojka - broj kesa koji "napusti" kasu prodavnica i hipermarketa je bio prepolovljen a cegeri i korpe su se vratili u upotrebu.

Kako se navodi u današnjem saopštenju iz resornog ministarstva, Trivan je kazao da uskoro počinju i aktivnosti za smanjenje upotrebe plastične ambalaže.

"Plastika je jedan od najvećih zagađivača životne sredine, a Srbija prati Evropu po pitanju rešavanja krize plastičnog otpada", rekao je Trivan komentarišući manifestaciju svetske ekološke akcije "Sat za našu planetu".

Za spas planete - PROTIV plastičnih kesa! (GRAFIKA)

Ministarstvo zaštite životne sredine je i ove godine podržalo akciju Svetske organizacije za prirodu – WWF Adria, u kojoj se simboličnim isključivanjem svetla na sat vremena upozorava javnost na neophodnost očuvanje Planete.

Ovogodišnja ekološka tema, na koju se u akciji "Sat za našu planetu" skreće pažnja, je problem prekomernog korišćenja plastike i njenog neadekvatnog odlaganja, zbog čega svake godine tone plastike završe u rekama, morima i okeanima.

USVOJENO: Beograd bez plastičnih kesa!

"Građani bi trebalo da znaju da je rat plastici objavljen", kazao je Trivan.

WWF Adria pozvao je tom prilikom donosioce odluka širom sveta da podrže jačanje postojećih inicijativa za smanjenje plastičnog otpada, zabrane plastiku za jednokratnu upotrebu i unaprede nacionalne planove upravljanja otpadom.

EU PLANIRA DA PROTERA PLASTIKU, ALI I...

Srpsko ministarstvo u svom programu prati evropske tokove. Prvo je plastična kesa nestala iz samoposluga, a zatim se EU usmerila na plastiku za jednokratnu upotrebu. Od 2021. godine odlučeno je da će iz upotrebe nestati sve plastične kašičice za kafu, slamčice, razna ambalaža koji predstavljaju 70 odsto otpada koji završava u moru.

Užas u srpskim rekama - ovo je spas! (FOTO)

Pod podsticajem EU njene zemlje članice treba da recikliraju do 90 odsto plastičnih flaša do 2020. godine. EU takođe podržava princip da zagađivač plaća da podrži troškove prikupljanja opada.

Jedan od prioriteta EU je cirkularna ekonomija. U julu 2018. godine novi propisi su stupili na snagu oko reciklaže, prema kojima do 2030. 70 odsto otpada od ambalaže i 60 odsto gradskog otpada treba da bude reciklirano.

Rak-rana GMO

Jedan od velikih nedavnih uspeha za branioce životne sredine je zabrana upotrebe neonikotinoida, pesticida koji se smatraju opasnim za pčele. Opšte uzev EU je zadužena da reguliše upotrebu hemijskih proizvoda na svojoj teritoriji da bi zaštitila životnu okolinu i zdravlje ljudi. ; Polemika oko obnove licence za glifosat, osporavani herbicid koji se naveliko koristi, pokazala je granice tog regulisanja koje mnogi smatraju netrasparentnim. ; EU je s jedne strane odlučila da proceduru procene koju sprovodi Evropska agencija za bezbednost hrane (EFTSA) učini transparentnijom, a s druge strane Komisija je predložila da bude transparetnije donošenje odluka zemalja članica o pitanjima kao što su glifosat i genetski modifikovani organizmi (GMO).

EU se kao potpisnica Pariskog sporazuma u ime 28 zemalja članica obavezala da do 2030. godine smanji za 40 odsto emisiju gasova sa efektom staklene bašte. Prema BDP-u zemalja članica raspodeljeno je kako treba da se ostvari taj globalni cilj. ; ; Usvojen je niz mera kao što je obaveza svake zemlje da poveća udeo obnovljive energije u svojoj energetskoj karti. ;

EU takođe treba da smanji potrošnju energije za oko jednu trećinu do 2030. godine u odnosu na nivo iz 1990. godine. Da bi to ostvarila reformisani su zakoni o izgradnji zgrada i radi se na poboljšanju efikasnosti kućnih aparata. Uvedeno je obeležavanje A do G da se označi nivo potrošnje struje nekog aparata.

EU je odredila norme za emisiju jednog broja gasova zagađivača. Tako je posle uvođenja ograničenja za preko 70 odsto smanjena emisija oksida sumpora, poznatijeg kao "kisela kiša" ;za manje od 20 godina.

Jedna od misija EU je zaštita biodiverziteta i prirodnih parkova. Ona to velikim delom sprovodi preko programa Natura 2000, velike mreže zaštićenih prirodnih prostora.

Direktive "Ptice" i "Staništa" su osnove politike zaštite životne okoline. Na primer posle višegodišnjih evropskih pritisaka Francuska je u aprilu 2017. godine prestala da toleriše lov na ortolana, malu pticu poslasticu gurmana.

Komentari 27

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Maglavi

Ukinite plastične flaše za jogurt i sokove i kisele vode i slično i vratite staklo i kauciju.

VladaR

Jeste smanjen u prodavnicama. Sad ih kupujemo na pijaci 100 kom 100 dinara i jos ih je vise na ulicama pobacanih. Problem je u ljudima koji ih bacaju svugde gde stignu. A to na zalost u Srbiji jos dugo nece biti promenjeno...

Xy

Treba da budu 100 dinara sto se mene tice. Uzimanje korpe-kolica 500 din na revers. U celom kraju su mi kolica gde god da se okrenem, jer narod ne vraca na mesto. Lepo zeton 500 din pa da vidimo kako ce vracati. A za bacanje racuna i otpada po ulici nakon izlaska iz prodavnice kazna min 5000, pa da vidimo kako mozemo da budemo kulturni za cas!

special image