"Želim svima srećan Vaskrs, da proslave u radosti i miru, slozi i ljubavi i da nam dođu u svetu Patrijaršiju i da vide da mi ovde živimo u miru i da se ne plaše ničega. Ovde je ipak bezbedno i mogu svi doći u svako doba", kazala je mati Haritina.

Zahvalila je ekipi Tanjuga što je došla da poseti tu svetinju u kojoj su vekovima ustoličavani srpski patrijarsi, kao i sestrinstvo manastira, koje broji dvadesetak monahinja.

NAJVEĆI PRAZNIK - SREĆAN USKRS!

Mati Haritina je posebno pozdravila sve Srbe koji su sa Kosova i Metohije, a koji su napustili svoje ognjište bežeći od ratnih dešavanja i problema nastalih nakon sukoba u južnoj srpskoj pokrajini.

Zahvalila im je što misle na njih koje su ostale da čuvaju srpske svetinje, i navela da one žale što su napustili Kosmet.

Veruje da im je nedostajalo strpljenja da ostanu na svojim vekovnim ognjištima.

"Ni nama nije bilo lako, ali smo ostali. Mislim da su i mnogi od njih mogli ostati ili makar da nisu morali da prodaju svoju imovinu - da mogu da kažu da imaju kome i zašto da se vrate", navela je mati Haritina.

Prihvatajući realnost da nisu imali uslova da ostanu i opstanu na KiM, čestitala je raseljenima najveći hrišćanski praznik i poručila im da ne zaborave svoje Kosovo i Metohiju i da mu se vrate.

Manastir Pećku patrijaršiju, centar srpske duhovnosti i kulture, koji je u svim teškim vremenima vekovima čuvao veru i tradiciju, danas obezbeđuju pripadnici kosovske policije, a što je od 1999. do 2013. godine činio Kfor.

undefined Pećka patrijaršija

Osim što čuva duhovne vrednosti, predstavlja i riznicu značajnog umetničkog nasleđa, a u njoj je i mauzolej srpskih arhiepiskopa i patrijarha.

Kako se pozdravlja na Uskrs

Srpska arhiepiskopija je 1346. godine proglašena za patrijaršiju, kada je i Peć izabran za sedište.Posle viševekovne vladavine Osmanlija, 1920. godine uspostavljena je Srpska pravoslavna crkva sa sedištem u Peći.

Sadašnji poglavar Srpske pravoslavne crkve Irinej ustoličen je u Pećkoj patrijaršiji 3. oktobra 2010. godine, kao 45. patrijarh srpski. Patrijarh stoluje u Beogradu.

USKRS PROSLAVLJEN U GRAČANICI I JUŽNOJ KOSOVSKOJ MITROVICI

Porta manastira Gračanica danas je na Uskrs bila prepuna vernika koji su došli da se za ovaj najveći hrišćanski praznik pomole Bogu i upale sveću za zdravlje svoje porodice.

Pored velikog broja pravoslavnih vernika sa ovog prostora, u manastiru su primetne i veće grupe turista, prenosi RTV Gračanica.

Zapaljen Blagodatni oganj pred hiljadama vernika

Veliki broj građana Uskrs je noćas dočekao upravo u manastiru, zadužbini kralja Milutina, gde je služeno jutrenje i liturgija Svetog Jovana Zlatoustog, kome je prisustvovao i zamenik direktora Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Dušan Kozarev.

U delimično obnovljenom hramu Svetog Save u južnom delu Kosovske Mitrovice Vaskršnju liturgiju služio je sveštenik Nenad Stojanović. U prisustvu vernika među kojima je bilo mnogobrojne dece pročitana je Vaskršnja poslanica patrijarha Irineja, a zatim je usledilo i pričešće na najveći hrišćanski praznik Uskrs.

"Da ste živi i zdravi mnogo godina, da slavite još mnogo godina Vaskrs i sve praznike, da vam godina bude blagoslovena i svakom dobro Bog darivao. Srećan praznik i Hristos Vaskrse”, poručio je prisutnim vernicima sveštenik Stojanović, preneo je TV Most iz Zvečana.

Sveštenik Stojanović i njegova porodica jedini su Srbi u južnom delu Kosovske Mitrovice, gde žive isključivo Albanci.

Marta 2004. godine sudbinu više od 35 oskrnavljenih i uništenih crkava i manastira na KiM doživeo je i hram Svetog Save u južnom delu Kosovske Mitrovice. Smatra se da je ova monumentalna građevina bila jedna od najlepših sabornih crkava na KiM.

Hram Svetog Save i Parohijski dom u kojem živi sveštenik Nenad Stojanović sa svojom porodicom i dalje je opasan bodljikavom žicom uz stalno prisustvo pripadnika Kosovske policijske službe.