"Sačekaćemo da lokalne samouprave dostave izveštaje o šteti", istakao je Nedimović za RTS.

Najčešće su u pitanju bujični tokovi koji se slivaju sa planina, dolazak vode s leđa u ogromnim količinama, a najčešće su potoci širine kuhinjskog stola. Kada dođe do velike količine voda, 90 do 120 litara po kvadratnom metru se slivalo - to su ekstremne stvari i bez izgradnje veštačkih akumulacija, kaskadnih brana - teško je te stvari zaustaviti", rekao je Nedimović.

undefined kraljevo

Nedimović kaže da je država pomogla 2014. i 2016. godine. "Setite se prošle godine Busura i Petrovca na Mlavi u junu", ukazuje Nedimović.

POTOP po Srbiji (VIDEO, FOTO)

Prema njegovim rečima, u čertvrtak će se na sednici Vlade doneti odluka kako će se pomoći ugroženim područjima. Ističe da je situacija stabilna.

"Uradili smo oko 500 vodoprivrednih objekata, za ove bujične tokove mora drugačije da se radi, nisu to poplave koje ljudi pamte 2014. godine", kaže ministar.

U poplavama su stradala domaćinstva, štale, a oštećena je infrastruktura. Nedimović ističe da će sačekati da lokalne samouprave dostave svoje izveštaje o šteti.

Vojska će u Sirči, gde je 80 domaćinstva odsečeno, postaviti pontonski most, gde vozila mogu da se kreću.

U Dragačevu se situacija stabilizovala, u Kniću su evakuisane životinje, rekao je ministar.

"Svega je bilo juče, za tri sata se izlilo vode koliko se za četiri-pet meseci izlije", kaže Nedimović.

Kada pogledate godinu i prosek padavina, to je manje-više isto, kaže ministar i dodaje da je vreme izlučivanja padavina sada u kratkim vremenskim intervalima od nekoliko sati i to je najveći problem - ne može ništa da primi a imte problem i sa fekalnom kanalizacijom.

undefined poplava

Govoreći o šteti, Nedimović kaže da je što se tiče stočnog fonda u Kniću stradalo stado.

"To se desilo nema ni 24 sata, pomoći ćemo kao i svaki put, kada bih sada dao procenu štete bilo bi neprofesionalno", zaključio je Nedimović.