Ministar zaštite životne sredine, Goran Trivan, izrazio je nadu da će do kraja godine parlament izmeniti zakona o izgradnji MHE u Srbiji.
Dodao je da Ministarstvo već duže vreme radi na izmenama Zakona o gradnji minihidroelektrana kojima će se zabraniti njihova izgradnja u zaštićenim područjima.
''Velike promene zahtevaju dramatičnu promenu stava u društvu. Bilo je potrebno vreme da se iznesu svi argumenti za ili protiv MHE i da sve bude utemeljeno na činjenicama. Mislim da ulazimo u period kada bismo mogli da predložimo izmenu zakona'', naveo je Trivan i dodao da je u Srbiji izgrađeno oko 100 MHE.
Na pitanje da li je bilo pritisaka da se taj zakon ne menja, ministar je rekao da nije bilo direktnih pritisaka, osim pojedinih izjava i tekstova u medijima koje, kako kaže, ne doživljava kao pritisak već ko borbu mišljenja i borbu za interese.
Trivan je novinarima pre početka simpozijuma ''Uticaj malih hidroelektrana na životnu sredinu'' koji je održan u SANU, ponovio da Ministarstvo već dve godine upozorava da MHE, zbog načina na koji su građene, nanose ogromnu štetu zaštićenim dobrima, menjaju uslove životne sredine i remete biološku ravnotežu.
Upitan da li u vladi postoji saglasnost oko tog pitanja, Trivan je napomenuo da imamo jednu prirodu i ocenio da MHE ne doprinose našem energetskom sistemu, a da na razne načine čine štetu.
Primetio je da su postoje mali interesi pojedinaca i države da imamo obnovljive izvore energije prema standardima koji postoje u EU, ali je istakao da Srbija treba da nađe meru u svemu.
''Nije dobro da se MHE nalaze u zaštićenim dobrima, ali nisam protiv da se grade na drugim mestima. Ali, preduslov je da budu izgrađene po standardima koji važe u svetu što znači da nije dozvoljeno da cevi budu posađene u korito reke'', napomenuo je ministar.
Upozorio je da se MHE uglavnom grade na manjim rečnim tokovima koji su hipersenzibilni i da je svaka intervencija dramatična za živi svet koji je nastanjen u tim područjima.
''Siguran sam da bi, kad bi se ukinule fid-in tarife (subvencije) za takvu proizvodnju električne enegerije, prestalo sa grdanjom minihodroelektrane. To govori o tome da li nešto zapravo korisno za Srbiju ili nije'', naveo je ministar.
Trivan smatra da treba razmotriti gradnju derivacionih mini hidroelektrana ili pribranskih koje bi, kako kaže, bile korisne u pojedinim delovima Srbije.
Član Akademije inženjerskih nauka Srbije, Tomislav Đorđević, je naveo da MHE mogu da budu korisne i da se uklapaju u okruženje, ali da su problematične one sa dugačkim cevovodnim derivacijama.
''Njima se ukidaju čitavi kilometri vodenih tokova tako što se 'strpaju' u cevovod, a ostavi se mali biološki protok. Međutim, mnogi investitori čak ni to ne urade, a rezultat je da se izgube čitavi kilometri vodotoka'', naveo je Đorđević.
Predložio je da se grade pribanske i kanalske MHE koje ne štete ekosistemu, ne umanjuje bilošku raznovrsnost i predstavljaju obnovljiv i ekološki čist izvor energije.
''Primer izvanrednog rešenja je MHE u kanjonu Rače, u blizini manastira Rača. Tamo su monasi zajedno sa meštanina kanalom doveli vodu iz Rače do male hidroelektrane koja prerađuje vodu i odvodnim kanalom stiže do ribnjaka'', rekao je Đorđević novinarima.
"Trebalo je da ubacim 30 poena, neće niko da nas sažaljeva": Petrušev o porazu od Partizana za otrežnjenje!
"Obradović više ne računa na njega, Partizan traži drugog igrača": Otkriveno kakvo pojačanje žele crno-beli
Teodosić ovakav meč nije imao 14 godina! Navijači Partizana pamte kad je poslednji put imao nula asistencija!
Nemačka se priprema za rat sa Rusijom! Napravljen tajni plan, evo kako će postupiti u slučaju eksalacije sukoba
Uspavana Zvezda nije došla na derbi: Protiv Partizana ovakav nemaš šta da tražiš na terenu