Kampanja "Pogledaj oko sebe. Pokreni se" nastavljena je danas posetom šefa Evrpske delegacije u Srbiji Sema Fabricija Šapcu, gde se uverio kako je novac iz donacija EU iskorišćen za razne ekološke projekte.
Poznato vam je već da je Poglavlje 27 u pregovorima sa Evropskom unijom, verovatno najzahtevnije za Srbiju, jer se tiče ekologije. A u toj oblasti, ruku na srce, ne stojimo baš najbolje.
Fabrici je izjavio da je u paketu pretpristupne pomoći EU od 179 miliona evra, koji je nedavno potpisan, veliki deo predviđen za zaštitu životne sredine.
"Zaštita životne sredine je svakako jedna od ključnih stvari za pristupanje Evropskoj uniji. Poglavlje 27 se bavi time kvalitetom vode, vazduha i tla. Za uspeh u ovom poglavlju potreban je kolektivni napor kako bi se ispunili svi ciljevi koji su definisani u njemu. Upravo zbog toga smo pokrenuli kampanju 'Pogledaj oko sebe' zajedno sa Ministarstvom životne sredine kako bismo podigli svest gradjana Srbije", rekao je Fabrici novinarima u Šapcu, gde je održana manifestacija "EU zeleni dan".
Gradonačelnik Šapca Nebojša Zelenović rekao je da je Evropska unija najveći i najvažniji partner, ne samo Šapcu, nego i Srbiji.
"Mi ovde u Šapcu imamo investicije od preko 30 miliona evra koje je EU uložila. Grad ima rešen problem uklanjanja otpada, deponovanja otpada, prečišćavanja otpadnih voda i sada ima i punu zaštitu od poplava. Sve to je zahvaljujući EU i sposobnosti lokalne samouprave. Sada je najvažnija stvar da naučimo da upravljamo na najbolji mogući način onim što smo dobili", rekao je Zelenovi.
Fabrici i Zelenović obišli su Postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda, projekat vredan 18,4 miliona evra od čega je gotovo 10 miliona evra donacija EU, dok su preostali deo sredstava obezbedili Grad Šabac i republička vlada.
Od kraja 2017. godine, kada je pušteno u pogon, na postrojenje svakoga dana pristigne 17.000 kubnih metara otpadnih i industrijskih otpadnih voda.
Šef Delegacije EU, predstavnici gradske uprave Šapca i Javno komunalnog preduzeća Regionalna deponija "Srem-Mačva" obišli su i Transfer stanicu za dopremanje čvrstog otpada. Regionalna deponija, za čiju je izgradnju EU donirala 5 miliona evra, a preostalih 1,3 miliona izdvojile gradske i republičke vlasti, omogućila je odlaganje čvrstog otpada na sanitarni način koji tu pristiže iz gradova Šabac i Sremska Mitrovica.
Na debati Pokreni se za životnu sredinu, održanoj u Centru za stručno usavršavanje, Fabrici je istakao da su standardi EU u zaštiti životne sredine najviši u svetu, ali da ima još mnogo posla u toj oblasti.
On je naveo da je upravo zato nedavno usvojena Direktiva o zabrani 10 najčešće korišćenih plastičnih proizvoda za jednokratnu upotrebu jer su svakog dana stotine hiljada (izmedju 150.000 i 500.000) tona plastičnog otpada zagađivale evropska mora.
Fabrici je uputio izazov gradonačelniku Šapca da se u gradu organizuje akcija prikupljanja otpada – trash challenge, po ugledu na onu koju je Delegacija EU u Srbiji organizovala na početku kampanje u Beogradu, 14. juna.
"Sa zadovoljstvom prihavatamo izazov. Ne samo da prihvatamo, već i razumemo, kao i svi u ovom gradu, koliko je važno da gradjani imaju zdraviju životnu sredinu", rekao je Zelenović.
Crvena zvezda srušila Barselonu usred Katalonije: Kevin Panter predao crveno-belima pobedu na tacni!
Velika pobeda Partizana u Areni: "Zapalio" se Vašington i srušio Fenerbahče!
"Dajte dokaze za krađu, pa idemo zajedno u policiju i tužilaštvo": Direktor ABA lige o pritužbama na suđenje
NOVO NA MONDO PORTALU: Probaj MONDO sudoku, svaki dan u 19h nova igra!
Adem Ljajić se vraća u Partizan! Crno-beli spremaju velike promene ove zime