"Čuvajmo prirodu", "Živimo zeleno", "Bicikliraj, recikliraj"... samo su neki od slogana koje godinama unazad čujemo, kako bi se kod ljudi u Srbiji konačno probudila svest o značaju zaštite životne sredine.
To je važno i zbog procesa pristupanja EU i čuvenog poglavlja 27koje se tiče zaštite životne sredine i klimatskih promena. U tom velikom poslu nam svesrdno pomaže upravo EU, koja je u poslednjih deceniju i po donirala 402 miliona evra u tu oblast.
Najviše je investirano u izgradnju pogona za preradu otpadnih voda, regionalnih deponija, izgradnju i obnavljanje sistema vodosnabdevanja, sisteme za zaštitu vazduha, sisteme za upravljanje medicinskim otpadom.
Sredstvima Evropske unije potpuno je završena i subotička "Regionalna deponija – Bikovo" koja rešava problem otpada tog grada i još šest opština: Sente, Čoke, Kanjiže, Novog Kneževca, Bačke Topole i Malog Iđoša.
Šef Delegacije EU u Srbiji, ambasador Sem Fabrici, zamenik ministra životne sredine Filip Abramović i ambasador Italije Lo Kaso posetili su danas ovaj savremeni centar za upravljanje otpadom u okviru kampanje "Pogledaj oko sebe", čiji je cilj da se javnost bliže upozna sa naporima republičkih institucija, lokalnih samouprava i EU na poboljšanju životne sredine u Srbiji.
U okviru projekta ove regionalne deponije koja je trenutno u test fazi, a koja bi kroz dva meseca trebalo da radi punim kapacitetom, planirano je da razvrstavanje otpada krene, pre svega, iz domaćinstava.
"Izgrađena su tri centra za prikupljanje otpada gde će građani moći samoinicijativno da donose selektovani otpad", izjavila je Čila Goli, direktorka regionalnog otpada.
Kako je rekla, postoje tri transfer stanice odakle se otpad vozi u regionalnu deponiju.
"Najveći deo projekta je centar za upravljanje otpadom koji se sastoji od linije za sepraciju otpada, kompostilista za stabilizaciju biorazgradivog otpada ili proizvodnju biorazgradivog đubriva, sistem za čišćenje voda, postoje i dve kasete za sanitarnu deponiju."
"Čeka se jos dozvola nadležnog ministarstva za raspisivanje tendera za kupovinu 'smećara' koji će razvoziti otpad", naglasila je Goli.
Kako je objasnila, potrebno je da u domaćinstvima počne primarna separacija otpada, a to znači i da se pojačaju kapacitetom na lokalu.
Ambasador Sem Fabrici je istakao da je impresioniran kvalitetom i kapacitetom centra u Subotici koji zadovoljava potrebe četvrt miliona ljudi.
"U proteklih 15 godina je EU uložila 400 miliona evra u zaštitu životne sredine u Srbiji... I nastavićemo da ulažemo", kazao je ambasdor i dodao da o zivotnoj sredini svi treba da brinu.
Ono što je najvažnije, kaže Fabrici, je saradnja centralnih vlasti i lokalnih samouprava koje moraju da ulažu u tehnologiju.
Za ovaj projekat EU je izdvojila 20 miliona evra, a četiri miliona ulaze lokalna samouprava i drčava Srbija.
Subotica je treći grad u kojem je održana manifestacija EU zeleni dan, nakon Užica i Šapca.
Kampanju zaštite životne sredine organizuju Delegacija Evropske unije u Republici Srbiji i Ministarstvo za evropske integracije u saradnji sa Ministarstvom za zaštitu životne sredine a sprovodi projekat za jačanje vidljivosti i komunikacionih aktivnosti IPA programa.
Kampanja "Pogledaj oko sebe. Pokreni se" počela je 12. juna i trajaće do polovine jula, s ciljem podizanja svesti o značaju zaštite sredine.
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
Uhapšeno 11 osoba zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici: Preti im do 12 godina zatvora
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!
Mondo ukrštenica za 21. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!