Srbija - droga u školama, borba države
MONDO/Stefan Stojanović 

Svaki drugi adolescent u Srbiji nikada nije dobio informaciju ni kod kuće, a ni u školi, koje su to štetne posledice upotreba droge, pokazalo je istraživanje koje je sprovela Komisija za borbu protiv narkomanije u školama, koje je danas predstavljeno u Beogradu.

Istraživanje je rađeno na uzorku od 11.850 učenika, a obuhvaćeni su mladi uzrasta od 13 do 17 godina.

Isto istraživanje pokazalo je da 75 odsto mladih nikada nije imalo priliku da razgovara sa stručnjacima o svojim emocionalnim stanjima koja prati adolescenciju.

Ministar zdravlja Zlatibor Lončar istakao je da su uspešno napravljeni prvi koraci u boljoj edukaciji i informisanju mladih, ali sledeći veliki korak države je ozbiljna borba protiv dilera u školama.

Rekao je da će se lično zalagati da se ne dozvoli nikakvo opravdanje ili olakšavajuće okolonosti za one koji prodaju drogu deci i da će insistirati na najstrožim kaznama, koje moraju da se izreknu u najkraćem roku.

"Prodavanje droge neće više biti isplativa u Srbiji, hoćemo da sačuvamo našu decu", izjavio je Lončar.

RAT s dilerima iz školskih dvorišta

Upitan zašto nije na tome insistirao u proteklih godinu dana, otkako je na čelu Komisije, a zakon to omogućava, objasnio je da će nove zakonske izmene stupiti na snagu 1. decembra i da će onda sve moći da se rešava po hitnom postupku.

“To mora da bude jasna poruka svima koji to rade. Pokazaćemo da niko ne može da bude jači od države nijedan diler neće biti zaštićen”, naglasio je ministar.

Prema njegovim rečima država je spremna da uđe u "rat" sa dilerima, ali ne treba da zanemarimo i činjenicu da više od 50 odsto roditelja nema saznanje o "ozbiljnosti situacije zastupljenosti droge među decom".

"Država nije ostala gluva na sve što se dešava. Formirana je komisija koja je za godinu dana ostvarila dobre rezultate. Deci treba pomoći da shvate kolika je opasnost od droge, da je ne probaju i da se bave sportom", rekao je Lončar.

On je naglasio da postoje stvari na kojima se možda mora više raditi, a kao posebno zabrinjavajuće istakao to što više od 50 odsto dece nema nikava saznanja o štetnosti droge i što o tome nisu dobili nikakve informacije ni kod kuće ni u školi.

Udar na narkomaniju: Specijalni timovi u školama

U izveštaju Komisije se navodi da su nedostatak komunikacije, emocionalna nestabilnost, nedostatak informacija o novim drogama koje se svakodnevno pojavljuju na srpskom tržištu glavni okidači za ulazak u narkomaniju.

Poražavajuć je i podatak da među 11.000 ispitanika od 11 do 13 godina, 75 odsto mladih imaju problem sa samopoštovanjem i planiranjem slobodnog vremena.

Načelnica odeljenja za bolesti zavisnosti Kliničkog centra Vojvodine dr Aleksandra Dickov, smatra da emotivni krahovi,želja za dopadanjem u društvu i dosada su najčešći razlog zašto maloletnici tako rano postanu vrlo brzo česti konzmenti droga.

Ovo je tek početak borbe, pozitivni rezulati ne mogu biti vidljivi odmah, ali ako na duže staze uspemo da pomognemo mladima da shvate koliko su droge opasne, ako ih naučimo da kažu ne i u taj proces uključimo škole i roditelje, uspećemo da stanemo na put "tom paklu".

UŽAS: Deca iz Srbije hvale se drogom na Instagramu