• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

DROGA u školama: DILERI su "TIHE UBICE", država im objavila "rat"!

 Sandra Krstanović
Autor Sandra Krstanović

Počela je nova školska godina, a problem droge među mladima i dalje je prisutan. Komisija za borbu protiv narkomanije u školama objavila je "rat" dilerima, a stručnjaci ukazuju na potrebu veće edukacije mladih.

 Srbija - borba protiv droge u školama Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

Nažalost, informacija da se broj maloletnih koji konzumiraju drogu povećava, da je droga jeftina i lako dostupna i da je možete svuda nabaviti, nije ništa novo.

U razgovoru sa srednjoškolcima, 17-godišnjacima, došli smo do zaključka da su mnoge informacije davno već poznate.

"Vrabac na grani zna koliko nam je dostupna droga, sad je stvar karaktera da li ćeš ući u tu priču ili ćeš jednostavno da je ignorišeš, jer od dilera ne možeš pobeći", rekao je Marko (17) za MONDO.

On tvrdi da bez problema možeš uneti drogu u školu, da to niko ne kontroliše, samo je pitanje - način na koji ćeš narkotike nekom da ponudiš.

Marko je rekao da uglavnom u razgovoru s drugarima saznaje koje droge su dostupne i koliko koštaju. Objašnjava i da je sada, zbog pooštrenih mera, ipak teže doći unutar škole do psihoaktivnih supstanci.

"Škole su sada više postale mesto za 'vrbovanje', a dilere retko kada preko dana možeš videti unutar škola, oni su uglavnom tu negde u blizini", rekao je sedamnaestogodišnjak. 

Njegov vršnjak postavlja retoričko pitanje: "Ma daj, ko nije probao marihuanu, to i nije droga. Nisam pristalica sintetičke droge, jer nikada ne znam koji otrov će mi 'uvaliti'. Ali da mene pitaš nema mlade osobe koja nije nekada popušila džoint".

On za MONDO ističe da ima puno drugara koji su "vikend tabletaši".

"Odeš u klub i po ceni jednog koktela uzmeš tabletu, ali to je po meni rizik nikada ne znaš šta su ti 'uvalili'", objašnjava nam ovaj maloletnik.

Nikola (17) je podsetio da je svojevremeno bio otvoren Instagram profil "Droga Srbija", u kojoj su tinejdžeri ostavljali fotografije na kojima se vidi kako uživaju narkotike na javnim mestima, pa čak i u školi i pored policijskog automobila.

Posle rekacije policije i javnosti taj profil je uklonjen, ali treba znati da je uprkos svemu korišćenje droge ostalo među mladima "IN", posebno ako želiš da se dokažeš u društvu.

Stručnjak: Mladi ne znaju kakav otrov uzimaju

Psihijatar dnevne bolnice za zavisnosti u adolescenciji beogradskog Instituta za mentalno zdravlje Svetislav Mitrović nema tačan podatak koliko mladih se leči od zavisnosti od droga, ali je potvrdio da je njihov broj u porastu.

"Moj najmlađi pacijent je imao svega 11 godina, ali kada govorimo o nekom proseku pacijenti su uglavnom uzrasta između 14 i 17 godina", rekao je Mitrović.

On objašnjava da je u porastu veća konzumacija sintetičkih droga, koja je za mladi organizam pogubna.

Prošle godine smo za nedelju dana izgubili tri mlada života, to je i bio alarm državi da formira Komisiju za borbu protiv narkomanije u školama.

"Sintetička droga je otrov, ne mogu da tvrdim da takva vrsta droge može momentalno da ubije, to sve zavisi od jačine nečijeg organizma. Ono što je činjenica jeste da kombinacija supstance nepoznatog sastava i burno regovanje organizma može biti stvarno kobna za život", objasnio je Mitrović.

Psihijatar koji je inače i član Komsije za borbu protiv narkomanije u školama ne spori činjenicu da droge ima u učionicama, ali on smatra da nije samo tu žarište. "Gde god imate koncentraciju mladih ljudi, imate i drogu".

U radu sa pacijentima, Mitrović navodi da mladi najčešće ulaze u svet droge iz radoznalosti, zbog društva a tek na kraju kao "beg od problema". To ukazuje i na činjenicu nedostatka informisanosti o opasnosti i posledicama droga.

Čak je i Izveštaj Komisije ukazao da 50 odsto mladih nema nikakvu informaciju o tome.

"Mladi danas više znaju načine kako da prikriju simptome kada su pod dejstvom droge, nego što znaju kakve ona kobne posledice može da ima".

Mitrović smatra da ako pitate prosečnog prolaznika o nedozvoljenim supstancama, vrlo je diskutabilno kakav ćete odgovor dobiti. Ubeđen je da prosečna porodica u Srbiji mora da bude edukovana mnogo bolje da bi znala sa čim se suočava.

Ne treba mnogo novca da bi mlada osoba mogla sebi da priušti drogu, dodao je, jer je cena takva da je dostupnost jako velika što je postalo trend i činjenica.

"Možda ne možemo da utičemo na to koliko će neko da traži novca za otrov koji će da nudi, ali možemo da utičemo na to da mlada osoba zna da je to otrov, a to što će otrov da ima trenutno neko željeno dejstvo to ne znači da otrov prestaje da bude otrov", zaključio je Mitrović.

"Rat" protiv dilera

Vlada Srbije i Komisija za borbu protiv droge u školama najavila je oštriju borbu protiv dilera.

Predsednik Komisije i ministar zdravlja Zlatibor Lončar najavio je ranije žestoku i ozbiljnu borbu protiv dilera u školama, navodeći da su uspešno napravljeni prvi koraci u boljoj edukaciji i informisanju mladih.

Ministar je ukazao da je usvojena inicijativa za izmenu Krivičnog zakonika za uvođenje oštrijih kazni za narkodilere koji nude drogu maloletnim licima i koriste maloletnike pri prodaji droge.

Nove zakonske izmene trebalo bi da stupe na snagu 1. decembra i, prema rečima ministra, tada će sve moći da se rešava po hitnom postupku, dok će pooštrena kazna biti od pet do 15 godina zatvora.

"Prodavanje droge neće više biti isplativo u Srbiji, hoćemo da sačuvamo našu decu", izjavio je Lončar i najavio rat protiv dilera.

Anketa

Koji način borbe vlasti protiv droge u školama mislite da je efikasniji?

  • Pooštravanje kazne za dilere

    55.71% (244)

  • Edukacija

    44.29% (194)

Koji način borbe vlasti protiv droge u školama mislite da je efikasniji?

Rezultati

Sledeće nedelje pročitajte tekst o sintetičkim drogama i i njihovim posledicama

Povezane vesti

Komentari 60

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Laća

Stara fora, ista budala (narod)! Pa zna se pod čijom su šapicom dileri u Srbiji! A droge, droge nikad više, pale klinci ispred policije, ko više džointa popuši, taj je veća faca!

Tommy Gavin

"Rat dilerima", a u policiji imaju doušnike koje plaćaju od svoje rabote! Sve dok se ne očiste državni organi od saučesnika taj rat je smiješna najava! Slušam to od 90ih, kada sam bio tinejdžer... i tad i sad marginalac zbog istih likova.

stefan

marko(17) i nikola(17) puse vise dzointa nego cigareta

special image