• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zastrašujući položaj Romkinja u regionu: U Srbiji nasilje TRPI 92 odsto

Izvor Tanjug

Položaj Romkinja u regionu ocenjen je kao porazan i zastrašujući, a nasilje koje ova osetljiva društvena grupa trpi u Srbiji, BIH, Crnoj Gori i Severnoj Makedoniji tema su regionalne konferencije koja se danas održava u Beogradu.

Predstavnice romskih organizacija iz regiona Zapadnog Balkana, vlada zemalja regiona, evropskih partnera i ekspertkinje za ovu oblast na skupu razmatraju izveštaje o položaju Romkinja.

Zamenik regionalnog direktora UN Vomen za Evropu i Centralnu Aziju Blerta Cela je rekla da su statistike zastrašujuće, jer izveštaj pokazuje da se 92 odsto Romkinja u Srbiji suočava sa nekim oblikom seksualnog ili fizičkog nasilja.

"Samo je 27,6 procenata ovih žena zatražilo pomoć od nekog pružaoca usluga, dok je manje od devet posto Romkinja u Srbiji je prijavilo ove slučajeve policiji", rekla je Cela.

Aktuelno

Ona je dodala da Vlada Srbije, kao i druge vlade u regionu Zapadnog Balkana preduzimaju konkretne politike i mere.

Potpredsednica Vlade Srbije Zorana Mihajlović rekla je da je interes Srbije društvo bez nasilja i da postoji nulta tolerancija nad nasiljem nad ženama, bilo da je ono porodično ili partnersko, ili da su u pitanju Romkinje, žene sa invaliditetom, stare osobe ili mlade devojke.

"Statistike jesu porazne, ali to ne znači da treba da budemo obeshrabreni, to ne znači da ne možemo da uradimo još mnogo toga u ovoj oblasti", rekla je ona i dodala da je zakon već menjan a da će biti promenjen i porodični zakon.

Ona je istakla da će pažnja biti posvećena posebno zabrani ranih brakova jer je to nešto posebno dotiče romsku populaciju.

Organizacija "Bibija" već više od 20 godina nastoji da bude glas Romkinja u Srbiji, a predstavnica ovog udruženja Slavica Vasić naglasila je značaj projekta "Ujedinjeno za zaustavljanje nasilja prema ženama".

"Svrha konferencije da predstavnici vlada zemalja, organizacija, ekspertkinje i međunarodne zajednice udruže snage kako bi doprineli razvoju mera koje su usmerene ka smanjenju višestrukih međusobno povezanih nejednakosti, diskriminacije i nasilja prema Romkinjama", navela je Vasić.

Zamenica šefa Delegacije EU u Srbiji Mateja Norčić Štamcar rekla je da je romska zajednica najveća manjina u Evropi, i najdiskriminisanija.

Dodala je da je zbog toga socijalna inkluzija Roma važna za EU i njene članice, kao i u pregovorima sa kandidatima za EU.

"EU je do sada namenila više od 11 miliona evra za različite projekte socijalne inkluzije Roma, a do kraja ove godine planirano je još 20 miliona evra", rekla je ona i dodala da se radi na upisu Roma u matične knjige i romskoj zajednici se objašnjavaju njihova prava.

Romima se pomaže u nalaženju stambenih rešenja u 11 gradova Srbije, pomaže se u zapošljavanju, a u poslednje dve godine dodeljeno je i 1.000 stipendija romskim studentima, objasnila je ona.

"EU će uvek podržati sve incijative koje se tiču socijalne inkluzije Roma ne zbog toga što se Srbija približava EU nego zato što tu govorimo o zaštiti ljudskih prava", rekla je ona.

Povezane vesti

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image