Predstavnica sindikata Miljana Mitić objašnjava da je i dalje praksa da u svim domovima zdravlja i bolnicama imamo jednu medicinsku sestru koja je zadužena za veliki broj pacijenata.

"Sada zamislite kako je to kada za kratko vreme morate da namirite sve podjednako. Fizički je nemoguće to postići a podsebno ako očekujete da to urade kvalitetno", upozorila je Mitić.

Drugo, dodala je, i dalje su tehnički uslovi na najnižem nivou. Mnoge zdravstvene ustanove nemaju dovoljno kreveta na točkiće, a često medicinske sestre nemaju pomoć oko prenosa pacijenta sa jednog kreveta na drugi.

"Postoje dokazi koliko one fizički stradaju zbog ovakvih uslova, jer rade neke poslove koji su tehnički nebezbedni i za pacijenta i za medicinsku sestru. Samo zamislite kako je to kada žena od 60 kilograma, svaki dan mora da pomera pacijenta koji je mnogo teži a koji ne može da se pomeri", rekla je Mitić.

Ona ukazuje da je svuda u svetu praksa da svaka bolnica ima "podizače" koji rade taj posao i dodaje: "Ako bi nam država to obezbedila rešili bismo veliki problem".

Plate medicinskih sestara sa povećanjem

Sa srednjom školom medicinske sestre imati platu od 45.684 do 49.241 dinar, u zavisnosti od toga da li rade u domu zdravlja, na odeljenju Opšte bolnice ili u Hitnoj pomoći. Kada je reč o novim, povećanim platama viših medicinskih sestara, one će se kretati od 52.181 do 55.592 dinara u skladu tim dali su zaposlene u patronaži, na odeljenju opšte prakse ili intenzivne nege.

 Aleksandar Mirković, predstavnik sindikata, smatra da je velika stvar što plate povećane, jer su bile "užasno male". Međutim, navodi da postoje druge "rupe" u isplati plata.

On objašnjava da su nedostaci vidljivi u tzv. kapitalnim formulama koji se tiču plaćanja tima lekara i medicinskih sestara.

"Ukoliko lekar ode na duže bolovanje i zbog toga mu je umanjena plata, automatski se i medicinskoj sestri iz njegovog tima umanjuje plata iako ona radi za njegovu zamenu", objašnjava Mirković.

Drugi problem su radne nedelje, koje se, kako je objasnio, ne mogu tretirati kao svaki radni dan, već treba - kao što je propisano Zakonom o radu - da im se posebno isplate dnevnice.

Svetlana Dimitrijević iz sindikata, je u svom obraćanju istakla da je takođe bitno izjednačiti benificirani radni staž sa lekarima, koji na godinu dana dobijaju 15 meseci kao i da se uvede benificirani radni staž u psihijatriskim ustanovama zbog rizičnih uslova u kojima rade.

Na pitanje novinara MONDO, da li imaju podatak o tačnom broju medicinskih sestara i tehničara koji su otišli da rade u inostranstvo.

Iz sindikata su rekli da taj podatak nemaju i teško je imati uvid u tačan broj, jer veliki broj njih odlaze da rade mahom preko privatnih agencija.

Predstavnici medicinskog osoblja su apelovali na Ministarstvo rada i zdravlja da obrate pažnje na ove probleme.

"Zašto država da toliko ulaže u školovanje medicinskih sestara, a onda tako lako ih pusti da odu? Svi smo svedoci, da bez njih nijedna zdravstvena ustanova ne može da funkcioniše", zaključeno je na konferenciji.