Uveče i u jutro, u pojedinim delovim grada, njihova jata prekriju nebo koje postaje crno, a ta slika i zvukovi graktanja, kod građana izaziva nelagodu i strah i, kako kažu, ne vole da budu sami.

U Domu zdravlja i Policijskoj upravu u Jagodini, rečeni je Tanjugu da se "niko nije žalio da su ga vrane napale ili povredile".

Biolog iz Gradske uprave za zaštitu životne sredine Jagodine Boban Stanković, tvrdi da u "Jagodinu na zimovanje dolazi više od 10.000 vrana, oko šest puta vise nego što ih ima u ostalim godišnjim dobima".

Dolaze iz srednje i istočne Evrope i planinskih krajeva da prezime u dolini Velike Morave, objasnio je Stanković, koji je i poznati istraživač ptičijeg sveta.

"U odnosu na letnju, gnezdilišnu populaciju, zimska brojnost vrana poraste šest do osam puta, sa maksimumom u februarau, kada u Jagodini zimuje i spava više od 10. 000 čavki, gačaca i sivih vrana", rekao je Stanković.

Najviše ih je u Turističkom centru grada, na Đurđevom brdu, Izletištu "Potok", na objektima Tržnog centra "Vivo", Sportskoj hali JASA, oko Akva parka, Gradskog stadiona, gde u večernjim satima zaposednu drveće, krovove kuća i objekata, bandere, ulične svetiljke, nezavršene hale...

Stanković ističe da se hrane po poljima i smetlištima oko naselja i "pravi su čistači prirode". Veterinari objašnjavju da vrane, eventualno, mogu nasrnuti na čoveka ako osete da su im mladunci ugroženi a to je u proleće a ne sada.

Velika Morava, inače ovih dana dostiže i najniže rekorde u vodostaju, pa se na pojedinim delovima može pregaziti. Pogledajte fotografije:

undefined Velika Morava