"Nemojte da nam govorite da o deci ne brinemo, jer sve što radimo, radimo zbog dece i onih koji dolaze. Meni ova pruga nije potrebna, treba našoj deci koja će je koristiti narednih 100 godina", rekao je Vučić komentarišući navode pojedinih medija da država više novca daje Crvenoj Zvezdi i Partizanu nego za bolesnu decu.
"Svake godine ulažemo dva do tri puta više novca nego što smo ranije ulagali", rekao je Vučić i dodao "da je za lečenje dece obolele od retkih bolesti, država od 2012. godine izdvojila sedam milijardi, odnosno 60 miliona evra. A do 2012. je izdvojeno - nula dinara. Za njih deca sa retkim bolestima nisu ni postojala, a sad još drže pridike".
Vučić je izneo podatak da je 2009. godine preko RFZO-a na lečenje u inostranstvo upućeno 98 mališana, 2010. godine - 116, a 2012. - 45, dok je, ističe, 2016. godine na lečenje upućeno 563 dece, 2017. - 614, a prošle godine - 632 mališana.
Napomenuo je da je od 2009. do 2013. ukupno je o trošku države upućeno na lečenje 1.492 građanina Srbije, a da je od 2014. do danas potrošeno oko 3,5 milijarde dinara, odnosno 30 miliona, za ukupno 3.924 pacijenta.
"Taj demagoški pristup, kada kažete - što gradite ovu prugu, a imamo siromašnih ljudi, što njima ne date pare... Suština je da kada gradite prugu smanjujete siromaštvo", naveo je predsednik.
Kako je rekao, da su Partizan ili Zvezda neuspešni, da država nije dala novac FK Partizan, taj klub ne bi danas igrao u Evropi protiv Mančestera, jer ne bi dobili licencu da im država nije pomogla.
Takođe, kaže da i Zvezda, bez državne podrške, teško da bi imala sponzorstvo Gaspromnjefta.
"Da se desilo da ne igraju evropske kupove, protiv Bajerna, Mančestra, država bi bila kriva. Ali, pošto su prvo pričali da se jedan klub pomaže više nego drugi, a kada su videil da je veoma balansirano i da se vodi računa, našli su drugu priču", rekao je Vučić.
Za poslednjih pet godina država je za lečenje dece u inostranstvu i retke bolesti izdvojila 11 milijardi dinara, odnosno više od 90 miliona evra, rekao je Lončar i pojasnio da je od 2014. do danas na lečenje u inostranstvo o trošku Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje i Budžetskog fonda upućeno je 4.148 pacijenata i za to je izdvojeno oko četiri milijarde dinara.
"Koliko je to značajan napredak i koliko odgovorno država pristupa ovoj oblasti najbolje ilustruje podatak da je preko budžetskog fonda, koji smo osnovali 2014. godine, do danas je 180 mališana otišlo na lečenje u inostranstvo, neki od njih i više puta, 339 uzoraka je poslato u inostranstvo da se dođe do dijagnoze i 31 lekar iz inostranstva je dolazio u Srbiju da leči našu decu. Za to smo do sada izdvojili 950 miliona dinara", rekao je Lončar.
On je za RTS naglasio da je istovremeno, 2009. godine preko RFZO na lečenje u inostranstvo o državnom trošku poslato 192 građana Srbije, a ove, 2019. godine, do 1. oktobra, već njih 719.
"Jasna je i evidentna razlika, odnosno koliko više pažnje i više sredstava država danas izdvaja brinući o onima kojima je lečenje u inostranstvu neophodno", istakao je ministar zdravlja i ponovio podatak da je više od sedam milijardi dinara izdvojeno je za lečenje osoba koje boluju od retkih bolesti, za koje do 2012. godine država nije "davala ni dinar".
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
"Nemoj da snimaš, a ti ne smeš u Beograd jer vređaš sve Srbe": Isplivao novi snimak haosa Lalatovića i Dudića!