Danas se završava vežba raketnih jedinica PVO Vojske Srbije i Vazdušno-kosmičkih snaga Ruske Federacije “Slovenski štit” na vojnom poligonu Pasuljanske livade u kojoj su učestvovali sistemi S-400 i "pancir". Srbija je kupila "Pancir-S", dok se S-400 vraća nazad u Rusiju.

Tokom manevara su održana bojna gađanja ciljeva prilikom čega je "Pancir-S" uništio po dve mete na zemlji i vazduhu koje oponašaju neprijateljsku vojnu opremu, saopštilo je juče rusko Ministarstvo odbrane.

Takođe su ruske jedinice izvršile marš dužine 170 kilometara do novog položaja posle čega je dejstvovano iz “pancira”, navode "Novosti".

Rukovodilac vežbe „Slovenski štit 2019“, komandant 250. raketne brigade za protivvazduhoplovna dejstva RV i PVO brigadni general Tiosav Janković istakao je u subotu da pripadnici te jedinice i kolege iz Vazdušno-kosmičkih snaga Ruske Federacije zajedno i uspešno izvode drugu etapu ove vežbe.

Zamenik komandanta Vazdušno-kosmičkih snaga Ruske Federacije general-potpukovnik Jurij Nikolajevič Grehov, vežbu i saradnju sa pripadnicima Vojske Srbije ocenio je ocenom odlično i dodao da je reč o prvoj ovakvoj obuci sa srpskim kolegama, kao i da je zadovoljan spremnošću naših posluga i zajedničkim radom tokom vežbe.

Prdsednik Srbije Aleksandar Vučić je tokom vežbi potvrdio da je naša zemlja kupila sistem "Pancir-S".

"Danas smo imali jedinstvenu priliku da vidimo kako funkcioniše divizion 'S 400' i da vidimo kako 'Pancir S' funkcioniše. Kao što znate, jedan sistem 'Pancir S' smo kupili, naručili i uskoro ga očekujemo u našoj zemlji“, rekao je Vučić u petak.

Poznavaoci borbene tehnike nedvosmisleno kažu da će "pancir", model S-1, Vojsci Srbije legao kao kec na deset. Pukovnik PVO jedinica u penziji Slobodan Đurović kaže da je ovo naoružanje primereno trenutnim potrebama naše vojske.

"Posle nabavke lovačkih aviona i helikoptera, opremanje sistema za zaštitu iz vazduha logičan je red radnji", objašnjava Đurović.

"Pancir S-1" u potpunosti odgovara našim potrebama, a kompatibilan je sa ostalim sredstvima PVO kojima raspolažemo. Kada je reč o brojnom stanju, pet raketnih diviziona bio bi minimum za efikasnu odbranu.

Dopremanje sistema S-400 i "pancir" u Srbiju izazvalo je uzbunu u hrvatskim medijima. Tako je “Express” pisao da je "moćni S-400 veliki san Srbije", ali da je "pitanje koliko novca je na raspolaganju".

Ipak, u tekstu se navodi da "nema dileme da bi se s Moskvom moglo razgovarati o kupovini sistema S-400. Srbija u tom slučaju ne bi bila prva zemlja koja bi ovaj sistem uvela u svoje oružane snage, dok bi Rusija osim novca dobila još čvršće uporište na Balkanu, ali i poslala prilično jasnu političku poruku".

“Express” upozorava da je "praksa da sisitem kratkog dometa poput Pancira S služi i za zaštitu sistema dugog dometa" i da je "možda ovo samo prvi korak u dugoročnim planovima jačanja srpskih artiljerijsko-raketnih jedinica za protivvazdušna delovanja".

“Pancir” ima domet u daljinu do 20 kilometara, u visinu do 10 kilometara i mogućnost da prati 40 ciljeva istovremeno. Radar otkriva mete u opsegu od 36 kilometara, istovremeno navodeći na četiri cilja.