• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ministar policije: NARUKVICE za ŽRTVE i POČIONICE nasilja su rešenje

Izvor MONDO/Fonet

Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović o nasilju u porodici i novim rešenjima...

 Nebojša Stefanović- narukvice za nasilnike Izvor: MONDO/Bojana Zimonjić Jelisavac

Stefanović kaže da će uvođenje sistema narukvica za žrtve i počinioce porodičnog nasilja omogućiti da se žrtva pravovremeno upozori da se u njenoj blizini nalazi osoba kojoj je izrečena hitna mera, a i policija će moći hitno da reaguje kako bi se sprečile najteže posledice.

On je, u okviru obeležavanja Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, danas prisustvovao potpisivanju dopunjenog projektnog dokumenta "Unapređenje bezbednosti žena u Srbiji", koji se odnosi na uvođenje ove nove preventivne mere u borbi protiv nasilja u porodici.

Možda će vas zanimati

Ministar je zahvalio međunarodnoj organizaciji "UN Vumen" i Ambasadi Norveške na realizaciji tog projekta i objasnio da će se kada zaživi, nakon izmena Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, prvo sprovoditi u deset policijskih uprava u Srbiji.

Stefanović je istakao da je ostvaren izvestan napredak u borbi protiv nasilja, ali da nije zadovoljan, jer i pored svih preduzetih mera i dalje veliki broj žena, zbog straha, ekonomskih posledica, osećaja stida i sramote, ne prijavljuje nasilje.

On je podsetio i da je u okviru MUP-a otvorena besplatna telefonska linija 0800 100 600 na koju se nasilje može prijaviti potpuno anonimno.

Stefanović je podsetio i da je Zakon o sprečavanju nasilja u porodici dao šira ovlašćenja policiji i mogućnost izricanja preventivnih mera u cilju zaštite žrtve.

"Prošle godine policija je izrekla 27.042 hitne mere na osnovu tog zakona, od čega je 8.065 mera privremenog udaljenja učinioca iz stana i 18.977 mera privremene zabrane učiniocu da kontaktira žrtvu nasilja i da joj prilazi", precizirao je Stefanović.

Dodao je da je tokom ove godine broj hitnih mera bio 23.754, od čega je 7.262 mera privremenog udaljenja učinioca iz stana i 16.492 mera privremene zabrane učiniocu da kontaktira žrtvu nasilja i da joj prilazi.

Regionalni direktor "UN Vumen" za Evropu i centralnu Aziju Alija El-Jasir istakla je da je Srbija jedna od prvih zemalja koja je ratifikovala Istanbulsku konvenciju, čime je poslala snažan signal svoje posvećenosti i političke želje da se suoči sa problemom nasilja u porodici.

"Zahvalni smo Vladi Srbije, posebno Ministarstvu unutrašnjih poslova, jer su njihovi pripadnici u prvoj liniji rešavanja ovog problema. Želim da se zahvalim i Norveškoj na posvećenosti i ulaganju u aktivnosti Srbije da reši ovaj veoma složen fenomen za koji niko u svetu nema odgovor", istakla je El-Jasir.

Zamenik ambasadora Norveške Jene Knutrud istakla je da je nasilje nad ženama i devojčicama i dalje najuporniji oblik kršenja ljudskih prava u svetu.

PROČITAJTE I OVO

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Brat

Nije dovoljno traume pa jos i svaki dan da gleda u narukvicu, plus dokoni Srbi sa pogledima i saputanjem kad vide osobu koja je nosi

special image