Niko neće biti aboliran od primene zakona, kada je reč o nasilju u porodici, ni ako je poznata ličnost, ni ako je bogat, izjavila je danas državna sekretarka u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Stana Božović, komentarišući slučaj porodičnog nasilja u koji je umešan košarkaš Milan Gurović.
Stana Božović je istakla da je košarkaš dobio krivičnu prijavu, a njegova supruga i ćerka su dobile svu institucionalnu podršku.
Govoreći na predstavljanju rezultata ankete o unapređenju rodne ravnopravnosti i sprečavanju i suzbiljanju nasilja nad ženama, Božović je istakla i da se zakoni u tim oblastima poštuju i da građani imaju poverenja u institucije.
Dodala je i da nije reč o povećanju nasilja, već o njegovom povećanom prijavljivanju, a ujedno je i pozvala sve žrvte nasilja, kao i one koje su svedoci da se ohrabre i prijave.
Zamenik šefa operativnog sektora Delegacije EU u Srbiji Enrico Visentin naveo je podatak da tri od sedam žena tvrdi da su pretrpele fizičko ili seksulano nasilje već u 15 godini. Više od dve trećine smatra da je nasilje uobičajeno u njihovim zajednicama.
Pomoćnica ministra za rad zapošljavanje i socijalnu politiku Nina Mitić rekla je da se radi na novoj strategiji za sprečavanje nasilja nad ženama i pratećem akcionom planu za narednih pet godina, a sve bi trebalo da bude pripremljeno do kraja marta 2020. godine.
Govoreći o rezultatima ankete javnog mnjenja koja će poslužiti i u izradi tih dokumenata, savetnica u Ministarvau za rad i zapošljavanje, boračka i socijalan pitanja Biljana Stojković rekla je da je 58 odsto ispitanika ocenilo da je u Srbiji delimično ostvarena rodna ravnopravnost.
Da nije ostvarena ocenilo je 26 odsto stanovnika, a da je rodna ravnopravnost ostvarena smatra 14 odsto ispitanika dok je dva odsto ispitanika dopisalo svoje odgovore, smatrajući da je deklarativno ostvarena, ali u praksi ne, kao i da postoji problem u društvanom prihvatanju ravnopravnosti.
Ispitanici su u najvećem broju ocenili da najmanje rodne ravnopravnosti ima u moći i odlučivanju (34 odsto), a najviše je prisutna u porodici (27 odsto).
Na pitanje da li poznaju nekog u svom okruženju ko je pretrpeo nasilje, 32 odsto ispitanika potvrdilo je da ima prijatelja ili prijateljicu koji su bili žrtve, nijednu žrvu nasilja ne poznaje 16 odsto ispitanih.
Anketirani građani su ocenili da se nasilje najčešće ispoljava u porodici (41 odsto), 20 odsto ispitanika misli da je nasilje najučestalije u školama, a 20 odsto ga primećuje na poslu.
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji