Četiri katedre Filološkog fakulteta uputile su juče rektoru i Senatu Univerziteta u Beogradu pismo u kome traže da  Marković povuče svoju kandidaturu za dekana tog fakulteta.

Marković se, kako se navodi u pismu, u aprilu kandidovala za ponovni dekanski mandat, iako je tada, suprotno odredbama Statuta Univerziteta u Beogradu već više od godinu dana obavljala još jednu javnu funkciju, funkciju odbornika u Skupštini Grada Beograda.

Marković takođe odbijala da Nastavno-naučnom veću Fakulteta iznese istinu o svom finansijskom poslovanju.

Danas se povodom toga oglasio Filološki faklultet saopštenjem, koje je potpisao sekretar Milovan Knežević, u kome se navodi  "da Filološki fakultet ima zakonsku obavezu da dovrši svaki započeti proces, uključujući i izbor dekana za mandatni period od 2019/2022. godine".

Dalje se navodi da zahtevi koje su u pismu izneli 44 profesora i docenta sa četiri katedre FF prećutkuju činjenicu da za svoje zahteve oni nemaju podršku u kolektivu - niti u Savetu kao organu upravljanja Fakultetom, niti u Nastavno-naučnom veću kao stručnom organu Fakulteta.

Zahtev profesora i docenata Filološkog fakulteta u kome se traži da vd dekanka ovog fakulteta Ljiljana Marković povuče svoju kandidaturu za to mesto, je stav pojedinih profesora, a ne većine, navodi se u saopštenju Filološkog fakulteta.

" Na četiri katedre sa kojih su profesori koji su potpisali apel upućen rektorki Popović zaposleno je 116 nastavnika, što znači da je su zahtev uputili pojedini profesori , a u odnosu na nastavni kolektiv koji broji 307 članova, samo i mali njegov deo", dodaje se.

Nasuprot tvrdnji, kako se dalje dodaje u saopštenju, pojedinih profesora da je kandidatkinja za dekana bila u sukobu interesa, nadležni organ - Agencija za borbu protiv korupcije je svojim aktom zaključila da u konkretnom slučaju sukoba interesa nije bilo.

Na sumnju u podatke o naučnim publikacijama prof. dr Ljljana Marković koja je izražena u pismu 44 profesora, sa FF odgovaraju da je prof.dr Marković diplomirala i magistrirala na prestižnom Univerzitetu Kembridž, a doktorirala na Univerzitetu Ćuo u Tokiju.

Na neke od dopisa pojedinih profesora, čak i više puta, donošenjem odluka, zaključaka, dopisima ili na samim sednicama tih organa, odgovarali su nadležni organi Fakulteta, navodi se dalje i dodaje da "kolege koje su potpisale apel, prenebregle i da pomenu činjenicu da je za vreme trogodišnjeg mandata aktuelne uprave Filološki fakultet dospeo među 250 najboljih u svojoj oblasti.

"Upravo u vremenu kada neki drugi fakulteti, pa čak i Univerzitet u Beogradu, nažalost, silaze na listama rangiranja" ocenjuje se i dodaje da je "očigledno je da su nekima važniji lični interesi od toga što se Fakultet u poslednje tri godine razvija,angažovanjem većine članova kolektiva.