• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kontrola Ministarstva zbog zagađenog vazduha: Zašto NISU NIŠTA URADILI?

Izvor mondo.rs

Zaštitnik građana Zoran Pašalić pokrenuo je na sopstvenu inicijativu postupak kontrole Ministarstva životne sredine zbog prekomerne zagađenosti vazduha većeg broja gradova a koja traje već duži vremenski period.

 Zagađen vazduh u Srbiji - kontrola - Zaštitnik građana Zoran Pašalić Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

Takvu je meru Zaštitnik preduzeo ocenivši da Ministarstvo ali i drugi nadležni državni organi nisu preduzeli a ni sproveli nijednu konkretnu meru, te da je potrebno da se aktivnije pristupi rešavanju problema zagađenosti vazduha.

U saopštenju koje je doastavio medijima Pašalić podseća da je još 2018. u Srbiji kvalitet vazduha zvanično bio ocenjen trećom kategorijom, što znači da je bio prekomerno zagađen i to u Beogradu, Kraljevu, Valjevu, Kragujevcu, Subotici, Sremskoj Mitrovici, Pančevu, Užicu, Smederevu i Kosjeriću.

Možda će vas zanimati

"U svim ovim mestima uzrok prekomernog zagađenja bile su suspendovane čestice PM10 i/ili PM2,5. Prema dostupnim podacima doprinos drumskog saobraćaja je bio po 6% za obe navedene zagađujuće materije, dok je većina emisija dolazila iz toplana snage manje od 50 MW i individualnih ložišta", naveo je Ombudsman.

Dodao je da je takav trend nastavljen i u 2019. godini, tačnije da je i dalje prekomerno zagađen vazduh u Beogradu i u drugim gradovima u Srbiji, što "nedvosmisleno ukazuje na neophodnost preduzimanja hitnih mera u cilju uspostavljanja preporučenih bezbednosnih granica za kvaliteta vazduha".

S obzirom da do građana dolaze različite informacije o vrednovanju dobijenih rezultata zagađenja kao i o uzrocima zagađenja i merama koje Ministarstvo životne sredine preduzima ili razmatra da preduzme, Pašalić je tražio da ovaj organ dostavi obaveštenje o sledećim činjenicama i okolnostima:

1. Iz kojih razloga uprkos negativnim ocenama kvaliteta vazduha u 2018. godini Ministarstvo životne sredine nije blagovremeno preduzelo ili predožilo konkretne mere u cilju smanjenja zagađenja vazduha i unapređenja energetske efikasnosti.

2.  Tražio je objašnjenje o tome da li je Ministarstvo izvršilo analizu osnovnih, dominatnih uzročnika visokog stepena zagađenja pojedinačno po gradovima i jedinicama lokalne samouprave, a s obzirom da stručna javnost ukazuje na više različitih uzročnika zagađenja vazduha i to sagorevanje uglja lošeg kvaliteta u termoelektranama, intenzivniji saobraćaj, individualna ložišta i trenutni vremenski.

3. Zaštitnik traži i objašnjenje o tome da li je u odnosu na utvrđene najznačajnije uzročnike zagađenja vazduha Ministarstvo životne sredine predvidelo i predložilo preduzimanje hitnih kratkoročnih, ali i dugoročnih mera u cilju njihovog suzbijanja i koje su to mere, i ukoliko nije iz kojih razloga to nije učinjeno.

4. Konačno na spisku zahteva Zaštitnika je i da li se javnost redovno i potpuno informiše o trenutnom stanju, odnosno da li se građanima pruža dovoljno podataka o vrsti i obimu informacija o izmerenim vrednostima, njihovom značaju, kao i o uticaju koje izmerene vrednosti zagađujućih materija mogu imati na njihovo zdravlje.

Zaštitnik je odredio i rok od 15 u kojem traži da Ministarstvo odgovori na ova pitanja, a nakon sagledavanja odgovora i procene on će obavestiti javnost o daljim koracima.

PROČITAJTE I OVO

Komentari 19

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Op

Kada je kod nas prosao gas bukvalno su svi prestali da lote jer je bilo komfornije i jeftinije od drva i uglja, kada su krenuli da muljaju sa kvalitetom gasa i cenom svi su se vratili na stare energente. Nije narod glup da ne zna sta mu je bolje nego se vodi novcanikom. Evo i sa peletom je ista stvar kada sam krenuo da se grejem tona je bila 110-120e sada je 180-90 u junu a samo je 5 godina proslo. U podrumu samo nemam portabl nuklearni reaktor svakih 5 godina nova investicija u sistem grejanja.

Marija

Dom učenika srednjih škola u Užicu koristi ugalj za grejanje i toliko zagadjuje celo naselje iako je pre 4 godine prošao gas.Verujte niko ništa ne preduzima da se napravi kotlarnica na gas

Dejan

1.Zabraniti u gradovima grejanje na ugalj i drva,uz istovremeno davanje subvencija za prelazak na pelet ili gas.2.Zabraniti uvoz euro3 i euro4 motora.3.Uvesti eko taksu za sva domacinsva u iznosu od 100din mesecno.4.Svi restorani brze hrane moraju da imaju filtere na dimnjacima,u suprotnom da se pise kazna od 300000din.5.Baciti u djubre one stare odvratne ikarbus autobuse i tamiće.6.Registracija vozila da zavisi od visine stetnih materija,kao i svuda u Evropi.7.Smanjiti akcize na tng i cng gorivo.8.Subvencionisati kupovinu hibridnih i el.vozila.9.Ugasiti termoelektrane u Srbiji i zameniti ih vetroparkovima i solarnom energijom.10.Dozvoliti ugradnju solarnih panela domacinstvima(verovali ili ne,skoro je nemoguce u Srbiji da imate solarne panele na krovu legalno).11.Hitno izgraditi fabrike za preciscavanje otpadnih voda u svim vecim gradovima(Beograd je jedini glavni grad koji ne poseduje takvu fabriku).12.Kazniti poljoprivrednike sa 5000e u slucaju paljenja njiva.13.Izgraditi metro.14.Uvesti svuda zute trake,kako bi se podstakli vozaci da koriste gsp prevoz.15.Gsp da kupi el.autobuse.Eto,nista ovo nije tesko da se ispuni za jednu do dve godine(osim metroa i gasenja termo elektrana),pa mi nije jasno zasto se nista ne preduzi.a i dalje.

special image