"Zahtevamo od direktora Opšte bolnice Subotica da bez odlaganja povuče izdato saopštenje i da postupi u skladu sa važećim propisima. Očekujemo da se u budućnosti ne ponavljaju slične povrede važećih propisa, koje bi predstavljale ismevanje i izrugivanje mađarskog i hrvatskog jezika", naveo je SVM u saopštenju.

Podsetili su da su na teritoriji Grada Subotice, a u skladu sa Statutom Grada, pored srpskog jezika u službenoj upotrebi i mađarski i hrvatski jezik i njihovo pismo.

SVM je medijima poslao sporno zaglavlje obaveštenja od 24. januara ove godine.

Bolnica navodi da je reč o nenamernoj i tehničkoj grešci i da se ne radi o ismevanju hrvatskog i mađarskog jezika.

Uprava Opšte bolnice u Subotici se izvinila zbog tehničke greške nastale u zaglavlju dopisa od 24. januara u kome je naziv institucije greškom ispisan suprotno pravopisu hrvatskog i mađarskog jezika koristeći ćiriličko pismo.

"Napominjemo da je reč o tehničkoj grešci prilikom kreiranja dopisa i da smo iznenađeni reakcijom i tvrdnjama da se radi se o svesnoj povredi važećih propisa" ističe se u saopštenju.

Opšta bolnica Subotica je istakla da poštuje sve zakonske odredbe, pa i odredbe Zakona o službenoj upotrebi jezika i pisma.

"Sa žaljenjem, zato, konstatujemo da se slučaj predstavlja kao pokušaj ismevanja i izrugivanja mađarskog i hrvatskog jezika, a zapravo liči na zadiranje u politiku i prikupljanje benefita od toga. Stavljanje tehničke greške u pogrešan kontekst ne doprinosi dobroj saradnji svih institucija na teritoriji grada Subotice", navedeno je u saopstenju bolnice.