Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović rekao je danas u Skupštini da se prošle godine 5.500 mladih poljoprivrednika prijavilo za subvencije i da je sada mnogo više njih spremno da ostane u Srbiji i bavi se voćarstvom, povrtarstvom i zemljoradnjom.

On je podsetio da je Vlada Srbije 2017. godine odlučila da primeni mere podrške početnicima u poljoprivredi koji imaju do 40 godina.

"Te godine pomoć je iznosila 10.000 evra, odnosno 1,2 miliona dinara i tada se na konkurs prijavilo samo 780 mladih. Od toga je 776 ostvarilo pravo na podsticaj. Oni su isplaćeni i na osnovu kontrola koje smo sproveli veliki broj je je ostvario svoj biznis plan", rekao je Nedimović i dodao da je druga ponuda bila godinu kasnije i da je tada bilo 1.300 aplikacija, a novac je dobilo 1.160. Tada su mladi poljoprivrednici dobili po 12.000 evra.

Osim toga, dodaje, Ministarstvo poljoprivrede ima još čitav spektar mera za podsticaj, ali tu nije kraj i u budućnosti bi moglo da dođe do izmena zakona o poljoprivrednom zemljištu, a jedna od njih bila bi da ženama koje su članovi poljoprivrednih gazdinstava budu data veća prava kako bi ostale na selu.

"Ako nema njih nema ni zasnivanja porodica, a ni razvoja", poručio je ministar i dodao da bi se druga mera odnosila na zemlju u parlogu, odnosno na zemljšite koje se ne obrađuje.

Trebalo bi takvo zemljište, kaže ministar, ponuditi pod povoljnim uslovima na duži vremenski period i uz povoljne cene.

Iseljavanje iz ruralnih područja prisutno je i u svetu, primetio je Nedimović, te dodao da su nam na raspolaganju i neki drugi "alati" kako bismo ljude zadržali na selu, poput IPARD 3 fondova. "Mi smo u predlozima Evropske komisije za ovaj budući program predložili posebnu mera podrške, za koju je bi EU davala 75 odsto novca, za mlade poljoprivredne proizvođače, a Srbija 25 odsto", rekao je Nedimović.

Kakav je vaš stav ovoj temi?

Anketa

Ako živite na selu, da li planirate da u njemu ostanete, a ako ste u gradu, da li biste se odselili na selo?