Ispred Hrama Hristovog vaskrsenja u Podgorici vernici su krenuli u novu protestnu šetnju, nezadovoljni usvajanjem tog zakona. Litiju ulicama Podgorice predvodio rektor Cetinjske bogoslovije Gojko Perović.

On je, obraćajući se okupljenima kazao je da ove "svetinje nemaju zemaljsku cenu."


"Mi smo deca ove zemlje koja ne daju svetinje. Iz vlasti nas ne razumeju, ne razumeju naše šetnje već nas nazivaju neprijateljima države. Svaki pametan vladar odvaja od svog blaga i stavlja na najviši vrh i najprostraniju poljanu ambasadu nebeskog carstva koje su zaštićene. Ove svetinje nemaju zemaljsku cenu. Dužni smo da ono što su preci ostavili crkvi, a ne zemaljskoj državi pa makar to bila Crna Gora, da to sačuvamo našim potomcima. Zato ispred ambadada ne nosimo zastave država. Samo krst časni i lik Bogorodice može biti pravi barjak. Sve ostalo bi unelo smutnju. Zato čuvajući svetinje čuvamo svoje prisustvo među civilizovanim narodima", rekao je Perović, koji je predvodio večerašnju litiju.

Iz Mitropolije crnogorsko-primorske (MCP) tvrde da je večerašnja litija "nikad brojnija." Litiji je prisustvovao vladika južnoamerički ruske crkve Jovan.


"Celi pravoslavni svet sa vama brine brigu. Celi svet može ovo da gleda i iznenađuje se ovakvim postupcima", rekao je Jovan.

Litija je prošla pored zgarde RTCG-a, zgarde ANB-a, ulicom Svetozara Markovića, zatim Dalmatinskom, a potom su se vratili se u hram.

Litiji je prethodio moleban u hramu.

Beranci su učestvovali u šetnji do manastira Đurđevi stupovi, gde je služen moleban. U centar Berana i kod zgrade policije kolone onih koji su krenuli iz raznih mesnih centara pridružile su se i sastale tako da je ulica Dušana Radovića, koja vodi prema manastiru, bila puna čitavom širinom i dužinom.
Građani su uzvikivali "ne damo svetinje" i nosili ikone i transparente.

Litija i moleban su protekli u najboljem redu.

Prisustvo policije na ulicama nije bilo veće nego obično, iako su u Berane pre tri dana pristigli pripadnici Posebne policijske jedinice iz Podgorice.

Litije su održavane molitvenim šetnjama i na Žabljaku i Plužinama.

Mojkovčani su u litiju krenuli iz Podbišća, od crkve Svetog apostola Tome.

Iz Velike je organizovana litija ka Murinu, dok su iz manastira Svetih arhangela na Miholjskoj Prevlaci, vernici krenuli prema crkvi Svetog Save u Tivtu.

U litiji ulicama Tivta, prema proceni organizatora, učestvovalo je oko 3.000 građana Tivta, Kotora, Grblja i Krtola.

Oni su uz zvuke himne kralja Nikaole "Onamo, 'namo" i verske pjesme prošetali preko gradske rive do zgrade Opštine gde su se kraće zadržali, a usput su uzvikivali "ne damo svetinje" i "Milo lopove, ne damo ti svetinje".

Litija je protekla bez incidenata i nakon nje okupljeni su se razišli.

Bez obzira na veliko prisustvo specijalnih snaga koje su pre neki dan stigle iz Podgorice, narod je i danas masovno izašao na ulice Bijelog Polja.

Kako navode očevici — blindirana vozila neprestano kruže gradom.

I danas je centar okupljanja vernika u Bijelom Polju bila crkva Svetih apostola Petra i Pavla.

Litiju od crkve Šančeva, sa tromeđe Jabučno, Bojište i Cerovo, dugu 15 kilometara, predvodio je sveštenik Nikola Skopljak. Litija će večeras biti održani u Podgorici, ali i drugim gradovima Crne Gore.

Vernici SPC u Crnoj Gori već nedeljama održavaju molebane i litije u gradovima širom zemlje, nakon što je Crna Gora usvojila sporni Zakon o slobodi veroispovesti.

Litije se od tada održavaju gotovo svakog četvrtka i nedelje.

Specijalci u Bijelom Polju, Beranama, Pljevljima