• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Pali ispod "famoznog broja": Srbija ima manje od 7 miliona stanovnika!

Izvor mondo.rs Izvor Tanjug

Prema poslednjim podacima Republičkog zavoda za statistiku u Srbiji je broj stanovnika pao ispod sedam miliona, izjavila je ministarka zadužena za demografiju i populacionu politiku Slavica Djukić Dejanovića.

 Srbija: Pala ispod sedam miliona stanovnika Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

Đukić Dejanovića je navela da su odloženo rađanje, migracije i starenje stanovništva izazovi sa kojima se suočavamo.

Na nacionalnoj konferenciji "Unapređenje kompetencija stručnih radnika u centrima za socijalni rad u primeni mera populacione politike" na Fakultetu političkih nauka u Beogradu, Đukić Dejanović je rekla da je u 2019. godini rođena 341 beba više u odnosu na prethodnu godinu i dodala da koraci jesu mali, ali da su veoma značajni.

Možda će vas zanimati

Kako se navodi u saopštenju kabineta ministarke, prosečna starost stanovništva u Srbiji iznosi oko 43 godine, očekivano trajanje života je 73 godine za muškarce i 78 godina za žene, dok su osobe iznad 65 godina života najbrže rastuća kategorija stanovništva.

Đukić Dejanović je istakla da je Strategijom podsticanja rađanja predviđeno da se u roku od 10 do 15 godina dostigne optimalni nivo rađanja od 1.85 što, kaže, znači da primenjene mere poseduju kapacitet koji može voditi i ka poželjnom nivou fertiliteta od 2.1 kojim bi se obnavljalo stanovništvo.

Ministarka je rekla da Kabinet na čijem je čelu već treću godinu za redom sprovodi Javni poziv za dodelu bespovratnih sredstava za sufinansiranje mera populacione politike jedinica lokalne samouprave u Srbiji.

Ministarka je rekla da je najveća količina sredstava bila usmerena na rekonstrukciju i adaptaciju postojećih i izgradnju novih vrtića, kao i na formiranje jaslenih grupa koje nisu postojale u seoskim sredinama.

Navela je da se danas neretko suočavamo sa negativnim stereotipima o starenju, uključujući i sliku o našim starijim sugrađanima kao bolesnim, zavisnim i skupim za društvo, a da s druge strane, postoje i negativni stereotipi o mladima koji se prikazuju kao neiskusni, nepouzdani i sebični.

Pročitajte i OVO

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

🚦

Pa i bice nas manje,svaka cast Vama zauzimajuci se za natalitet ali mladi treba da se zaposle,primaju platu,da budu sigurni sa te strane a i ovo produzavanje odlazak u penziju je upravo jedna FATALNA GRESKA......Setite se kako je bilo,normalan odlazak u penziju po onom starom zakonu,zaposliti mlade i oni zadovoljni,radjaju,mi koji smo za penziju isto zadovoljni......ZAR NIJE TO LEPOTA I NAPREDAK???

Korto

A koliko je starih a koliko mladih? Koliko koje nacionalnosti, vere? Mada nije ni bitno-biće ovo zemlja staraca, pa stranaca vrlo brzo..

special image