• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

SRAMOTA: Neverovatne i nepristojne scene kod Spomen parka u Kragujevcu

Izvor mondo.rs Izvor Tanjug Izvor Blic

Zaposleni u Spomen parku "Kragujevački oktobar" primetili su u poslednje vreme neprimerenu pojavu, a to je da se pojedini posetioci fotografišu u neprikladnim, pa čak i uvredjlivim pozama ispred Muzeja "21.oktobar" i spomenika i humki u samom Memorijalnom parku.

 Spomen park Šumarice neprikladno fotografisanje Izvor: Predrag Jelenić/MONDO

Oni apeluju da se to više ne čini.

Naveli su i da razumeju da Spomen-park za Kragujevčane ne predstavlja samo memorijalni, već i rekreativni prostor, kao i da ne postoje zakonske regulative kojima bi se sprečilo takvo fotografisanje, te zato apeluju na elementarnu ljudsku pristojnost i poštovanje prema kragujevačkim žrtavama Drugog svetskog rata koje počivaju u Šumaricama.

Možda će vas zanimati

 "Većina naših posetilaca i iz zemlje i inostranstva, duboko dirnuti tragedijom koja se u Šumaricama desila 21. oktobra 1941. godine, takođe, ovekoveče svoje posete Memorijalnom parku brojnim fotografijama, ali to urade sa merom i ukusom. Primetili smo da su i oni neprijatno iznenađeni kada posle tragedije o kojoj su upravo čuli, ispred Muzeja '21. oktobar' ili ispred Spomenika streljanim đacima i profesorima vide osobe koje se fotografišu neprimereno odevene ili u nepristojnim pozama", navode zaposleni u saopštenju koje su podelili na Fejsbuk stranici, koje je preneo Blic.

Navode da poseban problem predstavlja činjenica da se te fotografije objavljuju po društvenim mrežama.

Podsećaju da je na prostoru današnjeg Spomen-parka, za samo sedam časova, streljano je oko 3000 ljudi 21. oktobra 1941. godine, od toga 307 dečaka starih između 12 i 18 godina - učenika, mladih radnika, čistača obuće, dečaka iz okolnih sela.

Ubijani su po grupama i tu gde su stradali bili su i sahranjeni, pa i danas tu počivaju. Najveća grupa učenika i 15 profesora ubijeni su na mestu gde se danas nalazi Spomenik streljanim đacima i profesorima iz 1963. godine.

Na Nirnberškom procesu nacističkim zločincima jedini svedok sa teritorije bivše Jugoslavije bio je upravo jedan od preživelih sa streljanja 21. oktobra 1941. godine. Na tom istom suđenju streljanje u Šumaricama je okvalifikovano kao zločin protiv čovečnosti.

Memorijalni park, zajedno sa Muzejom ''21. oktobar'' i svim obeležjima u okviru njega, proglašen je kulturnim dobrom od izuzetnog značaja 1979. godine, a od 2011. godine 21. oktobar se obeležava kao državni praznik - Dan sećanja na srpske žrtve u Drugom svetskom ratu.

PROČITAJTE I OVO

Komentari 13

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Niko bitan

Da vidimo,koje su to neprikladne fotografije,ja prvi osuđujem ako neko vredja ili ismeva zrtve.

Daca

Stoka, a ovamo pričaju o SRPSTVU, svoje pretke nepostujete. Tu su Vam stričevi, ujaci, dede, babe...

Dule

Služio sam vojsku u kasarni "Milan Blagojević". Često smo imali neke vežbe izmedju muzeja i stadiona -valjali se, puzali... Koliko sam video tada tu špriceva, Igala, kutija od trodona, iskorišćenih kondoma, papirnih maramica....

special image