Korona virus se širi po Evropi, tako i u našem regionu, pa je neophodno preduzimati sve preventivne mere. Najugroženiji su stariji, ali ni ostale grupe ne bi trebalo olako da shvataju savete i preporuke stručnjaka.
Iako se preporučuje da se izbegavaju kontakti i kretanje u većim skupovima, Mitropolija Crnogorsko-primorska i dalje održava litije u Crnoj Gori kao vid protesta zbog Zakona o slobodi veroispovesti.
Međutim, iz Srpske pravoslavne crkve stiugao je apel vladike Dimitrija, koji je predložio određene mere u cilju sprečavanja širenja korona virusa.
1) Rizičnim grupama - starijim osobama, osobama sa hroničnim oboljenjima kao što su srčane i plućne bolesti, osobama sa dijabetesom, bolesnicima sa malignim oboljenjima i onima čiji je imunitet na bilo koji način ozbiljno narušen, preporučujemo da u narednom periodu ne pohađaju bogosluženja. Isto važi i za osobe koje osećaju bilo kakve zdravstvene tegobe, uključujući i simtpome karakteristične za prehladu i grip (povišena temperatura, kašalj, glavobolja, malaksalost, otežano disanje i slično). Svi oni, ostajući kod kuće, neka molitvom budu povezani sa svojom braćom i sestrama u hramu. Svako ko želi da primi sveto pričešće može da se javi nadležnom parohijskom svešteniku koji će ih pričestiti u njihovom domu.
2) Sveštenici koji imaju bilo kakve simptome poput povišene temperature, kašlja, bola u grlu, malaksalosti, kijavice, otežanog disanja i sl. da ne učestvuju u bogosluženju.
3) Sveštenici neka neka blagosiljaju vernike verbalno i osenjujući ih krsnim znakom bez ikakvog fizičkog kontakta.
4) Vernicima preporučujemo da ne celivaju ruku sveštenika, kao i da fizički kontakt sa drugim vernicima svedu na minimum. Uzimajuću u obzir savete lekara da ljudi koji se nalaze na javnim skupovima budu na međusobnom odstojanju od najmanje jednog metra, molimo da se u hramovima za vreme bogosluženja prave što manje gužve, a mala deca da što više vremena provode napolju ili izvan gužve.
5) Sveštenici treba da se staraju da su hramovi za vreme bogosluženja što bolje provetreni a vrata i prozori što više vremena otvoreni.
6) Vernicima preporučujemo da poštovanje svetim ikonama ne ukazuju celivanjem nego samo naklonom (malom metanijom).
7) Sveštenicima nalažemo da osiguraju da se celivajuće ikone u svakom slučaju čiste odgovarajućim dezinfikujućim sredstvima što je češće moguće, kao i stvari koje se često diraju rukama kao kvake na vratima, stolice, mesta za paljenje i uzimanje sveća itd.
8) Po završetku liturgije vernici neka ne uzimaju antidor (naforu) iz ruke sveštenika nego sami iz posude za antidor (naforu).
9 U svemu ostalom molimo sve da se pridržavaju uputstava Svetske zdravstvene organizacije, nadležnih medicinskih ustanova i svojih porodičnih lekara.
Katolička crkva takođe je poslala apel vernicima da se uzdržavaju od uobičajenih stvari, pre svega da odustanu od "pričesti na usta", mada ima onih koji se tome protive. U Hrvatskoj su uvedena razna pravila ponašanja za ublažavanje virusa korona, a među njima su i savjeti za što manje fizičkih kontakata i za držanje odstojanja u javnim prostorima.
Komentator verskih zbivanja Elvis Duspara navodi da je "ukidanje svete pričesti na svetoj misi, blagoslovljene vode i čina `mir s tobom` u Zagrebačkoj nadbiskupiji rastužilo brojne vjernike".
On navodi da se ovakve stvari događaju po prvi put u istoriji Katoličke crkve i da nisu sasvim jasne.
"Zar stvarno neko veruje da bi se mogao zaraziti primajući telo i krv samog boga Isusa Hrista", pita (neodgovorno) Duspara.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
"Nemoj da snimaš, a ti ne smeš u Beograd jer vređaš sve Srbe": Isplivao novi snimak haosa Lalatovića i Dudića!